Profilaktyka zdrowotna to kluczowy element dbania o własne zdrowie. Program Profilaktyka 40 PLUS to inicjatywa Ministerstwa Zdrowia, która ma na celu zwiększenie świadomości zdrowotnej Polaków. Sprawdźmy, kto może skorzystać z tego programu i jakie badania obejmuje.

Dla kogo jest program Profilaktyka 40 PLUS?
——————————————

Program Profilaktyka 40 PLUS skierowany jest do osób, które ukończyły 40 rok życia. Mogą z niego skorzystać wszyscy Polacy urodzeni przed 1983 rokiem. Co ważne, program jest całkowicie bezpłatny i nie wymaga skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Należy zaznaczyć, że z programu można skorzystać tylko raz w roku. Wiek uczestnika jest weryfikowany na podstawie numeru PESEL w momencie zapisywania się na badania.

Jak zapisać się na badania?
————————–

Zapisanie się do programu profilaktycznego 40 plus jest niezwykle proste. Można to zrobić na kilka sposobów:

– Poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
– Dzwoniąc na infolinię 22 735 39 53
– W punkcie wykonywania badań
– Za pomocą aplikacji mojeIKP

System automatycznie wygeneruje skierowanie na badania po wypełnieniu krótkiej ankiety.

Zakres badań w programie
———————–

Pakiet badań w Profilaktyce 40 PLUS różni się w zależności od płci. Kobiety i mężczyźni otrzymują nieco inny zestaw badań diagnostycznych, dostosowany do typowych zagrożeń zdrowotnych.

Wszyscy uczestnicy programu mają wykonywane podstawowe badania krwi, moczu oraz pomiary ciśnienia i poziomu cukru. Dodatkowo przeprowadzany jest wywiad w kierunku chorób przewlekłych.

  Jak poprawnie wykonać zabieg jonoforezy w warunkach domowych?

Terminy realizacji badań
———————–

Po otrzymaniu e-skierowania na badania profilaktyczne 40 plus, pacjent ma 6 miesięcy na ich wykonanie. Warto pamiętać, że:

– Skierowanie jest ważne pół roku od momentu wystawienia
– Badania można wykonać w dowolnej placówce realizującej program
– Wyniki są dostępne w IKP oraz w formie papierowej
– Na badania należy zabrać dokument tożsamości

Znaczenie profilaktyki zdrowotnej
——————————–

Program profilaktyczny po 40 roku życia ma ogromne znaczenie w wykrywaniu chorób we wczesnym stadium. Regularne badania pozwalają na szybką reakcję i wdrożenie odpowiedniego leczenia, zanim pojawią się poważne problemy zdrowotne.

Warto podkreślić, że profilaktyka jest znacznie tańsza i skuteczniejsza niż leczenie rozwiniętych chorób. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy uprawnieni skorzystali z tej możliwości.