Wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy

Nadmierne wypadanie włosów może być objawem niedoczynności tarczycy, która spowodowana jest niedoborem tyroksyny oraz nieprawidłowym działaniem trijodotyroniny w ustroju komórek chorego. Dochodzi wówczas do spowolnienia przemiany materii oraz pojawiają się obrzęki śródmiąższowe. Przy niedoczynności tarczycy obserwuje się zwykle również zmiany skórne. Włosy stają się suche i łamliwe, zaczynają wypadać w znacznie większych ilościach. Może także wystąpić wypadanie brwi. Co robić, gdy problemy się nasilą? Konsultacja ze specjalistą jest w tym przypadku kwestią priorytetową. Podjęcie odpowiedniego leczenia jest w stanie zahamować proces nadmiernego wypadania włosów oraz szeregu wielu innych dolegliwości zdrowotnych, które towarzyszą niedoczynności tarczycy.

Co może być przyczyną wypadania włosów w niedoczynności tarczycy?

U osób chorujących na niedoczynność tarczycy dochodzi do zbyt małej produkcji tyroksyny przez ten narząd. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Zaczynają się one coraz bardziej przerzedzać, a dodatkowo choremu towarzyszy senność, przybieranie na wadze, sucha i szorstka skóra, zimne kończyny oraz płytki oddech. Z kolei włosy stają się matowe, suche i łamliwe. Niestety nadmierne wypadanie włosów następuje dopiero w dalszym rozwoju choroby, przez co jej leczenie wymaga więcej czasu, a dodatkowo pozostałe objawy nasilają się.

Przy niedoczynności tarczycy proces wypadanie włosów jest powolny, ale jeśli nie zostanie wyrównany poziom hormonów w organizmie, to nie jesteśmy w stanie w żaden inny sposób go zatrzymać. Dlatego też tak ważne jest rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiedniego leczenia. U trychologa możemy liczyć na przeprowadzenie badania cebulek włosowych, na podstawie którego można stwierdzić, ile włosów znajduje się w stanie spoczynku. Przy niedoczynności tarczycy ich ilość będzie stosunkowo duża, ponieważ następuje spowolnienie całego metabolizmu. Dochodzi do zmian w układzie krążenia,  układzie oddechowym, moczowym, nerwowym, pokarmowym, rozrodczym, a także pojawiają się zaburzenia psychiczne.

Jak radzić sobie w przypadku nadmiernego wypadania włosów?

Najważniejszym krokiem w przeciwdziałaniu wypadania włosów przy niedoczynności tarczycy jest wyrównanie poziomu hormonów tarczycy w organizmie. Dzięki temu włosy zaczną powoli powracać do swojego normalnego stanu i zaczną też odrastać. Warto sobie uświadomić, że żadna kuracja na skórę głowy czy też włosy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ponieważ w przypadku choroby tarczycy niezbędne jest podjęcie odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Podstawą jest rozpoznanie przyczyny choroby, czyli tego, co odpowiada za zaburzenia w pracy tarczycy. Dopiero unormowanie hormonów tego narządu spowoduje, że włosy zaczną odrastać. Oczywiście można stosować w międzyczasie terapie uzupełniające, które pozwolą na przyśpieszenie procesu odnowy i odrostu włosów. Chodzi tutaj głównie o odpowiednią pielęgnację włosów i skóry głowy oraz wprowadzenie prawidłowo zbilansowanej diety.

Bardzo pomocne okazują się także specjalne suplementy diety, które pomogą zregenerować włosy dzięki uzupełnieniu powstałych ubytków i przywrócą im kondycję. Odpowiednia dawka witamin i minerałów przyczyni się do szybszego odrostu naszych cennych kosmyków.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

91 − = 81