Jodowanie tarczycy

Nadczynność tarczycy leczy się jodem w przypadku jej powiększenia, albo przeciwwskazań przemawiających za nie wykonywaniem operacji. Nie mogą go jednak przyjmować kobiety w ciąży oraz te, które ją planują. Efekty leczenia powinny pojawić się już po kilku tygodniach.

Terapia jodem radioaktywnym jest popularna w przypadku powiększonej tarczycy przy jej nadczynności. Zwłaszcza jeśli jest to nadczynność powracająca, a operacja jest z różnych przyczyn niewskazana. Nadczynność zawsze polega bowiem na tym, że tarczyca produkuje zwiększoną ilość hormonów. Ich wzrost przekłada się na zmiany funkcjonowania całego organizmu. Zaczyna się nerwowość, bezsenność, organizm jest osłabiony, więc wiele osób odczuwa apatię albo nieuzasadniony niepokój.

Rośnie także apetyt, a praktycznie cały czas chory odczuwa ciepło. Mimo sporych porcji pochłanianego jedzenia, masa ciała spada, a do tego pojawia się drżenie rąk, a w niektórych przypadkach także kołatanie serca. Zdarzają się biegunki, zwiększona potliwość połączona z wytrzeszczem oczu, a u kobiet niewielkie i nieregularne miesiączki i podwyższone ciśnienie skurczowe.

Terapia jodem radioaktywnym

Jodoterapia nie jest żadnym skomplikowanym zabiegiem. Po prostu połyka się kapsułkę z jodem. Nie wolno jednak podejść do tego zbyt frywolnie. Przed rozpoczęciem leczenia należy bowiem wykonać dokładne badania, by precyzyjnie określić stężenie hormonów tarczycy we krwi. Mierzy się również tzw. jodowychwytność tarczycy, czyli umiejętności absorpcyjne gruczołu. Wykonać trzeba też usg tarczycy, albo biopsję tarczycy, by wykluczyć fakt, że tarczycę toczy nowotwór. Dzięki tym wszystkim badaniom można wybrać odpowiedni rodzaj terapii i założyć jej skuteczność.

Ważne jest również to, by w czasie terapii jodem nie zażywać żadnych specyfików, które zawierają nawet śladowe ilości tego pierwiastka. Nie można stosować więc jodyny, ale też niektórych kremów, bo wiele z kosmetyków zawiera jod. Po zażyciu leku przez dwie godziny nie wolno nic jeść.

Terapia jodem radioaktywnym nie jest dozwolona w ciąży. Trzeba być absolutnie pewnym, że się w niej nie jest, więc zaleca się wykonanie testu ciążowego w tym samym dniu przed podaniem kapsułki. Gdy terapia się zakończy – niezależnie od tego z jakim skutkiem – jeszcze przez sześć miesięcy nie można zajść w ciążę.
Po zażywaniu jodu przez 2-3 tygodnie należy też do absolutnego minimum ograniczyć kontakty towarzyskie. Nie chodzi tylko o wstrzemięźliwość seksualną, ale też zakaz kontaktu z dziećmi oraz kobietami w ciąży. Jest to wskazane głównie z powodu tego, że jod nie tylko krąży po organizmie, ale z czasem jest z niego wydalany. Właśnie dlatego daleko posunięte środki bezpieczeństwa i ochrony są wskazane. Należy więc też dbać o podstawowe zasady higieny: mycie rąk, ale też wanny czy kabiny prysznicowej po kąpieli. Należy również dwukrotnie spuszczać po sobie wodę w toalecie. Terapia powinna być bowiem bezpieczna także dla naszych bliskich.

Skutki leczenia jodem

Efekty jodoterapii powinny być widoczne już po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Wykonuje się ją bowiem po to, by zahamować wydzielanie hormonów przez komórki tarczycy, które wychwytują sporą część jodu. Przez kilka tygodni jód jest w nich aktywny, co obniża naturalną skłonność do produkcji hormonów. Dzięki temu tarczyca się zmniejsza, co powinno być widać po kilkudziesięciu dniach od rozpoczęcia terapii.

Zdarza się, że leczenie jodem radioaktywnym powoduje uszkodzenie tarczycy. W wyniku tego może całkowicie zmienić się jej praca i z nadczynności tarczycy zrobi się niedoczynność. W takich sytuacjach z reguły konieczna jest suplementacja hormonów tarczycy.

21 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

31 − = 28