Badania tarczycy

Jeżeli endokrynolog podejrzewa, że możesz mieć chorą tarczycę, z pewnością zleci badanie, które potwierdzi jego przypuszczenia lub skieruje szukanie przyczyn dolegliwości na inne tory. Sprawdź jakie badania mogą być wykonywane, czego dzięki nim się dowiesz i jak przebiegają..

Badanie krwi

Hormony tarczycy można oznaczyć w surowicy krwi. W ten sposób zbadamy wysokość tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) i przysadki mózgowej: tyreotropiny (TSH). Dzięki temu dowiemy się czy hormon z przysadki dociera do gruczołu, a jeśli tak, to czy jest go wystarczająco dużo. Warto pamiętać, że wbrew powszechnemu przekonaniu, krwi do badań nie pobiera się na czczo. Przed pobraniem należy zjeść niezbyt obfity posiłek i napić się. Dzięki temu sprawdzimy czy występuje nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

TSH powinno wahać się w granicach 0,3 – 3,5 mj/l. Jeżeli stężenie TSH wynosi poniżej 0,1 mj/l, to znaczy, że mamy nadczynność tarczycy. Wynik przekraczający 3,5 mj/l oznacza niedoczynność tarczycy.

Potwierdzenie diagnozy możliwe jest dzięki testowi TRH (tyreoliberyna). Pod tym tajemniczym skrótem kryje się neurohormon, uwalniający TSH z przysadki mózgowej, a wytwarzany w podwzgórzu. Jego stężenie powinno wynosić od 5,0 do 12,0 µg/dl. Jest jeszcze dokładniejsze badanie, czyli oznaczanie tzw. wolnej tyroksyny – FT4. Pozwala ono dokładniej określić czynność wydzielniczą gruczołu. FT4 nie może przekraczać 1,8 ng/dl. Minimum to 0,8 ng/dl. Dokładne jest również badanie wolnej T3, której powinniśmy mieć od 0,7 do 1,8 µg/dl (FT3 – 2,5 do 6,0 ng/dl.).
Badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły.

USG tarczycy

Jedno z najpopularniejszych badań, gdyż jest całkowicie nieinwazyjne. Pacjent badany jest głowicą wysyłającą ultradźwięki, a specjalista widzi obraz na monitorze, a potem na plikach gotowych do wydruku. Dzięki temu można dokładnie obejrzeć wielkość tarczycy, a także sprawdzić czy są na niej guzki, nawet te dwumilimetrowe. USG tarczycy pozwala również na określenie czy zmiany są łagodne, czy złośliwe. Przy okazji jednego badania oglądane są również zazwyczaj węzły chłonne przy żuchwie oraz mostku.

W badaniu łatwo określić echogenność tarczycy. Powinna ona być identyczna na całych płatach. Jeśli tak nie jest – z pewnością wystąpią guzki i zwapnienia, jeśli echogenność jest fragmentarycznie wyższa. Niższa echogenność to natomiast guzki i torbiele oraz powiększone naczynia.
Do USG tarczycy nie trzeba się przygotowywać. Dla wyniku badania nie jest ważny czas i obfitość posiłków lub wypitych płynów.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC)

Badanie wykonywane wraz z USG. Polega na nakłuciu szyi cienką igłą. Wprowadzana jest ona prosto w guzek, skąd lekarz pobiera jego tkankę, która będzie przebadana w laboratorium. Komórek rakowych szuka się pod mikroskopem. Badanie pozwala w postawić w 100% pewną diagnozę.

Wbrew pozorom zabieg nie jest bolesny. Nie towarzyszy mu ból, poza momentem nakłuwania, który jednak nie jest duży. Zabieg wykonuje się bez znieczulenia – nawet miejscowego.

Określenie poziomu jodu w moczu

Badanie to wykonuje się jeśli postawiona został diagnoza wola. Nie jest to jednak klasyczne oddanie moczu rano, na czczo. Należy go zbierać przez całą dobę, po to, by określić jak dużo było go w ciągu 24 godzin. Oczywiście do badania przekazuje się niewielką ilość.
Norma jodu w moczu to 100 µg/l. Nie każda mniejsza ilość musi być jednak od razu alarmująca, ale stężenie poniżej 50 µg/l to już spory niedobór.

Jodochwytność

Można też sprawdzić jak wiele jodu tarczyca pobiera z jedzenia oraz powietrza. Jodochwytność bada się przed leczeniem jodem promieniotwórczym. Jeśli będzie ona zbyt niska – takie leczenie nie będzie miało większego sensu, bo efekty będą znikome.
W celu zbadania jodochwytności połyka się kapsułkę z jodem. Jego ilość w tarczycy mierzy się po kilku godzinach za pomocą gammakamery lub specjalistycznego licznika. Badanie powtarza się po dobie. Nie jest ono bolesne, nie niesie też za sobą żadnego ryzyka oraz skutków ubocznych.

Scyntygrafia

Podobne badanie do sprawdzania jodochwytności, ale w miejsce kapsułki z jodem, połyka się promieniotwórczy izotop, który jest wchłaniany przez tarczycę. Zdrowy gruczoł zrobi to równomiernie, ale jeśli został zaatakowany przez guzki gorące, wychwycą one praktycznie cały izotop. I mamy sprawców nadczynności jak na dłoni. Są też tzw. guzki zimne. One natomiast w ogóle nie wchłoną izotopu, co również będzie bardzo widoczne. Na kolorowym monitorze, podłączonym do gammakamery, lekarz dostrzeże kolorowe plamy, które będą właśnie miejscami o zburzonej absorpcji izotopu. Tak wykonana mapa tarczycy to scyntygraf.
Co ważne – badanie jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Rentgen klatki piersiowej

To badanie wykonuje się w celu stwierdzenia czy gruczoł nie rozrasta się. Dzięki temu można zlokalizować przyczynę ucisku na tchawicę i przełyk. Występuje on w momencie, gdy tarczyca rozrosła się już do takich rozmiarów, że jej oddziaływanie wpływa także na inne – zdrowe organy.

6 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + = 11