Tarczyca a ciąża

Czy w ciąży można stosować preparaty zawierające jod? Czy nieleczona nadczynność tarczycy wpływa na zdrowie dziecka? Czy warto starać się o nie jeśli masz nadczynność tarczycy? Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące chorób tarczycy i ciąży.

Najważniejsze jest leczenie nadczynności i niedoczynności tarczycy. Jeśli zlekceważysz objawy, możesz mieć kłopoty nie tylko z własnym zdrowiem. Także dla płodu mogą być groźne, więc lepiej podejść do chorób tarczycy poważnie.

Jeśli ciężarna kobieta ma niedoczynność tarczycy, ma małe szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Niedoczynność tarczycy trzeba więc wyrównać i gdy hormony będą na odpowiednim poziomie, a objawy nie będą już występować, dziecko powinno urodzić się całkowicie zdrowe. Należy jednak pamiętać, że niedoczynność może być zdiagnozowana także u dziecka, którego matka była zupełnie zdrowa. Chorobę należy od razu zacząć leczyć, bo zaniechanie terapii może spowodować niedorozwój dziecka – zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Obecnie w Polsce u każdego noworodka w 4.–5. dniu życia wykonuje się oznaczenie hormonu TSH. Właśnie w tym celu dziecku pobiera się krew z pięty. Pozwala to na wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie niedoczynności, które w większości wypadków zapewnia prawidłowy rozwój dziecka – mówi dr hab n. med. Edward Frank, endokrynolog z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

Preparaty witaminowe z jodem a ciąża

Przyjmowania jodu nie zaleca się w nadczynności tarczycy. Może to bowiem spowodować znacznie większe objawy i zaostrzenie manifestacji choroby. Substrat hormonów tarczycy nie jest więc wskazany, ale można przyjmować pozostałe leki – bez jodu. Zupełnie inaczej sytuacja ma się w przypadku niedoczynności tarczycy. Wtedy wręcz powinno się przyjmować jod w trakcie ciąży, ale trzeba pamiętać, by koniecznie uzgodnić dawkę z lekarzem prowadzącym.

Kiedy badać tarczycę w ciąży?

Stężenie hormonów tarczycy jest niezwykle istotne podczas ciąży. Przede wszystkim w pierwszym trymestrze ma wpływ na rozwój mózgu oraz układu kostnego dziecka. W tym czasie płód nie produkuje bowiem jeszcze hormonów. Jeśli więc występują jakiekolwiek niepokojące objawy, warto zbadać czynności tarczycy. Co przede wszystkim powinno zwrócić naszą uwagę?
W przypadku niedoczynności są to m.in.: osłabienie, senność, wolna akcja serca, nietolerancja zimna, a przy nadczynności: uczucie rozdygotania, drżenie mięśni, kołatanie serca, wilgotna i gorąca skóra, biegunki, nietolerancja ciepła – wylicza dr hab n. med. Edward Frank.

Badania zawsze należy wykonać u kobiet, które kiedykolwiek wcześniej miały kłopoty z tarczycą. Jeśli miały guzki tarczycy, albo operację i obecnie nie mają żadnych objawów – także powinny wykonać szczegółowe badania. Przyczynkiem do wykonania badań jest też poronienie, zwłaszcza jeśli jego przyczyny nie były znane.
Istotne jest również to, że w ciąży oznacza się nie tylko TSH, ale też fT3 i fT4. W początkowej fazie ciąży TSH jest często naturalnie obniżone i wyniki mogą być mylące.

Karmienie piersią a nadczynność tarczycy

Wszystkie preparaty, jakie przyjmuje matka, przenikają do organizmu dziecka wraz z mlekiem z piersi. Leki przeciwtarczycowe (tyreostatyki) także, ale jeśli dawki są standardowe, nie mają żadnego wpływu na tarczycę dziecka. Trzeba jednak poinformować o tym lekarza, który zazwyczaj nie zapisze tiamazolu, a propylotiouracyl, który ma tę właściwość, że w mniejszym stopniu trafia do pokarmu. Jedyny skutek uboczny, na jaki narażone jest dziecko, jest niezwykle rzadki i niezbyt dokuczliwy. To po prostu wysypka uczuleniowa.

2 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 44 = 52