Zapalenie tarczycy

Stan zapalny tarczycy pojawia się w wyniku zakażenia bakteriami lub wirusami. Najczęściej jednak jest efektem choroby Hashimoto.

Zapalenie tarczycy najczęściej przytrafia się kobietom w wieku 30-50 lat. Niestety, liczba chorych z roku na rok się powiększa. Nie bez wpływu na to jest też wzrost liczby chorób autoimmunologicznych w ogóle. Nadal nie wiadomo też co dokładnie je powoduje i dlaczego trend nie zmienia się, a wręcz przeciwnie – chorujących jest coraz więcej. Z reguły zapalenie tarczycy występuje przy chorobie Hashimoto. Rzadziej przyczynami są wirusy czy bakterie. Na szczęście jest to choroba, z którą da się prowadzić normalne życie.

Rodzaje zapalenia tarczycy

Ostre zapalenie tarczycy

Może być pomylone ze zwykłym przeziębieniem. Dlatego należy zwracać uwagę także na inne objawy, zwłaszcza jeśli występują razem. Należy do nich ogólne osłabienie, dreszcze, gorączka, ale też chrypka, kłopoty z połykaniem i ból szyi.

Leczy się je za pomocą środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Zazwyczaj zupełnie wystarczający będzie kwas acetylosalicylowy, albo niesteroidowe leki przeciwzapalne. Chorobę pomaga też pokonać nasz własny układ odpornościowy. Można go jednak wspomóc witaminą C, poprawiającą działanie układu immunologicznego. Choroba łączy się z dużym bólem, więc w celu jego złagodzenia stosuje się okłady na szyję. Bardzo rzadko do terapii włącza się antybiotyk. Sterydy jeszcze rzadziej, konieczne są tylko tylko w najcięższych przypadkach.

Przewlekłe zapalenie tarczycy

Wynika z choroby Hashimoto. Ta choroba autoimmunologiczna atakuje przede wszystkim kobiety, najczęściej młode. Aż 20 razy częściej występuje właśnie u kobiet, niż u mężczyzn. W ostatnich latach bardzo wiele osób zapada na to schorzenie, którego przebieg zawsze jest taki sam. Organizm jest atakowany przez własny układ immunologiczny. W efekcie komórki tarczycy są niszczone z niewiadomych przyczyn. Na początku powoli, co sprawia że rzadko udaje się na czas rozpoznać chorobę. Prawidłowa diagnoza najczęściej pojawia się dopiero wtedy, gdy mamy już niedoczynność tarczycy.

Jak rozpoznać przewlekłe zapalenie tarczycy? Warto zwracać uwagę na takie objawy jak częste uczucie senności, zmęczenie, kłopoty z pamięcią oraz utrzymaniem koncentracji. Wraz z postępującą chorobą, pojawiają się też kolejne objawy. Wypadają włosy, skóra staje się sucha, nie tolerujemy zimna i mamy zaparcia. Osłabiają się też mięśnie, co prowadzi do kłopotów ze stawami. Efektem jest zmęczenie po każdym – nawet niezbyt wymagającym – wysiłku. Zwalnia też metabolizm. Pojawiają się tendencje do tycia nawet w przypadku, gdy nie zmienia się tryb życia, ani dieta. Przyczyną jest fakt, że kalorie są spalane wolniej, bo jest już inny metabolizm tkanek. Kolejnym sygnałem alarmowym, który może spowodować, że zaczniemy podejrzewać u siebie przewlekłe zapalenie tarczycy jest podwyższony poziom cholesterolu oraz zaburzenia cyklu miesięcznego.

Przewlekłe zapalenie tarczycy leczy się podając preparat z hormonem tarczycy. Zawsze przyjmowany on musi być 20-30 minut przed pierwszym posiłkiem. Najlepiej popijać go zwykłą wodą niegazowaną. Najczęściej terapia musi być stosowana do końca życia, ale dzięki niej utrzymuje się odpowiedni poziom hormonów w organizmie i nie ma objawów choroby.

Choroba Gravesa – Basedowa

To także choroba autoimmunologiczna. Układ immunologiczny nie niszczy jednak tu tarczycy, a wymusza na niej zdecydowanie bardziej wydajną pracę. W efekcie mamy nadprodukcję hormonów, co przekłada się na przyspieszoną przemianę materii. Ma to wpływ na wiele narządów, które nie są przyzwyczajone do takiego tempa działania.

Zaczyna się od gwałtownego chudnięcia. Waga spada, choć apetyt się nie zmienia, podobnie jak styl życia. Z tym objawem większość pań z pewnością by się jednak zgodziła, gdyby nie to, że oprócz niego pojawia się też szybsze tempo bicia i kołatanie serca. Jeśli dodamy do tego drżenie rąk oraz bezsenność i nadpobudliwość – mamy pełen obraz kłopotów. Możemy do tego mieć też dużą potliwość, łzy cieknące z oczu bez powodu, brak tolerancji na ciepło oraz częste wypróżnienia i nieregularną menstruację. Co trzeci chory ma też charakterystyczny wytrzeszcz oczu.

Podczas leczenia trzeba się oczywiście skupić na spowolnieniu pracy tarczycy. Bywa, że trzeba usunąć cały gruczoł, bo nie daje się zahamować jego pracy. Jeśli choroba nie zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowana, może doprowadzić do osteoporozy lub chorób serca.

 

źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anterior_thyroid.jpg

2 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

17 + = 20