Utajona niedoczynność tarczycy

Pozorny brak, albo występowanie mało charakterystycznych objawów może spowodować, że początkowo niedoczynność tarczycy występuje w formie utajonej. Początkowo, w pierwszej facie choroby, bardzo trudno postawić jednoznaczną diagnozę. Przede wszystkim, objawy nie są jednoznaczne i trudno je powiązać w taki sposób, by stwierdzić z całą pewnością, że ich przyczyną są kłopoty z tarczycą. Występują bowiem następujące dolegliwości:

  • słabsza pamięć,
  • wolniejsze myślenie,
  • pojawiają się myśli depresyjne,
  • jesteśmy przemęczeni,
  • zaczyna się powolne tycie,
  • pojawia się wyschnięta skóra,
  • częściej się marznie.

Takie dolegliwości dotykają ok. 15-30% chorych. Jednocześnie zmiany stężenia hormonów są u nich niewielkie. Zdarza się wyższy cholesterol oraz rosnące stężenie triglicerydów we krwi. Może to prowadzić do zawału lub miażdżycy.

Utajona niedoczynność tarczycy może też nie powodować żadnych dolegliwości. Jest tak u kobiet w wieku rozrodczym. Mimo tego praktycznie bezobjawowo występuje zmniejszenie szans na potomstwo. Choroba może też zakłócić przebieg ciąży, a także mieć wpływ na gorszy rozwój dzieci.

Objawy utajonej nadczynności tarczycy

Objawy czasem mylone są z tradycyjnymi dolegliwościami, spotykanymi u każdej starzejącej się osoby. Zwłaszcza, że nie są zbyt intensywne. Dopiero oznaczenie odpowiedniego stężenia hormonów we krwi pozwala na stwierdzenie choroby, ale wcześniej trzeba znaleźć przesłanki, które sprawią, że ktoś wpadnie na to,by je wykonać. Jeśli to się uda, ograniczone zostaną następstwa chorób wieńcowych, a młode kobiety będą miały znacznie większe szanse na doczekanie się zdrowych dzieci.

Farmakoterapia

W czasie farmakoterapii przyjmuje się syntetyczne hormony tarczycy i regularnie wykonuje badania kontrolne, podczas których oznacza się hormony we krwi. Leczenie wpływa też na poprawienie pamięci, a wraz z nią ogólnego nastroju. Obniżony zostaje też poziom cholesterolu oraz triglicerydów. Odpowiednie stężenie hormonów tarczycy podczas ciąży, gwarantuje też lepszy rozwój umysłowy dzieci.

 

źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gray1174_colored.png

3 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

21 − 11 =