Rak tarczycy

Nie jest to często występująca choroba, za to bardzo groźna. Niektóre odmiany mają podstawy genetyczne, ich rozwojowi sprzyja też np. napromieniowanie przebyte przed 20 rokiem życia.

Rak tarczycy to zawsze guz o twardej konsystencji. Wraz z jego pojawieniem się występuje chrypa, a węzły chłonne szyi stają się powiększone. Na szczęście chorobę da się szybko wykryć. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) i badanie ultrasonograficzne już we wczesnym stadium rozpoznają chorobę.

Tak jak przy pozostałych nowotworach, także w tym przypadku nie wiadomo skąd choroba się bierze oraz jakie konkretne czynniki ją powodują. Wiadomo jedynie, że część nowotworów występuje dziedzicznie i ma podłoże genetyczne. Dowiedziono między innymi, że do tej grupy zaliczyć można raka rdzeniastego, a czasami też brodawkowatego.

Kiedy jesteśmy w grupie ryzyka? Na pewno w przypadku jeśli przed 20 rokiem życia doszło u nas do napromieniowania tarczycy. Mogło to mieć miejsce w związku z leczeniem innych nowotworów – zwłaszcza w okolicy głowy i szyi. Teoretycznym powodem może też być skażenie radioaktywne.

Na szczęście choroba jest bardzo rzadka. Rak tarczycy dotyka w Polsce średnio 4,3 kobiety na każde 100 tysięcy rocznie. Wśród mężczyzn jest jeszcze rzadszy. Średnia to 1,1 osoby na 100 tysięcy rocznie.

Jeśli już się jednak przydarzy, trudno przyjąć określony plan jej postępów. Raka tarczycy klasyfikuje się bowiem jako „wysoce zróżnicowanego” głównie dlatego, że jest podobny do prawidłowej tkanki tarczycowej. Do tego aż 80 proc. złośliwych nowotworów tarczycy to rak brodawkowaty oraz pęcherzykowy. Nowotwory te mają specyficzne zdolności. Mogą wychwytywać i gromadzić jod, czasami nawet produkują hormony tarczycy. Niekiedy można to wykorzystać w leczeniu.

Początkowego rozpoznania dokonuje się dzięki wynikom biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, badając potem pod mikroskopem wycięte tkanki. Pierwszą przesłanką, która może wskazywać na obecność raka, jest wyższe stężenie hormonu kalcytoniny we krwi i to nawet w czasie, gdy tarczyca pracuje całkiem prawidłowo.

Rodzaje raka tarczycy. Częstotliwość występowania, stopień złośliwości i szanse na przeżycie.Tabela 1. Klasyfikacja raka tarczycy

Częstotliwość występowania (%)

Szanse na przeżycie (%)

5-letnie

10-letnie

20-letnie

Rak brodawkowaty 60-80 95 90
Rak pęcherzykowy 10-30 40-80
Rak rdzeniasty 5-10 65-80 5-65
Rak anaplastyczny 5-10 0

 

3 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 1 = 2