Jak rozpoznać problemy z tarczycą

Objawy kłopotów z tarczycą nie zawsze są oczywiste. Można jednak wyodrębnić kilkanaście dolegliwości i sygnałów, które powinny przyspieszyć decyzję o wybraniu się do endokrynologa. Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę.

1. Nieuzasadnione zmęczenie i spadek libido

Niedoczynność tarczycy sprawia, że ochota na seks znacznie spada. Ale wpływ mają też na to osłabienie i bóle mięśni, przybieranie na wadze, a także ogólne poczucie zmęczenia. Szczególnie niepokojące powinno być wtedy, gdy teoretycznie powinniśmy być wypoczęci – po długim śnie czy odpoczynku. Ma to związek ze zbyt małą liczbą lub nadmiarem hormonów we krwi.

2. Zły humor, łatwe wpadanie w gniew

W tarczycy produkowany jest m.in. hormon zwany serotoniną, który jest neuroprzekaźnikiem, odpowiedzialnym za to jak bardzo szczęśliwi lub nieszczęśliwi się czujemy. Przy niskim poziomie hormonów tarczycy, także serotoniny jest za mało, co wprost wpływa na nasz humor. Przy nadczynności jest ich natomiast za dużo, co przekłada się na trudności w uspokojeniu i łatwość wpadania w gorszy nastrój.

3. Brak apetytu lub duże łaknienie

Zmiany hormonalne to także zmiany w metabolizmie. Nadczynność znacznie go zwiększa, więc można jeść praktycznie do woli, a organizm i tak bez problemu spali nadwyżkę. Zupełnie odwrotnie jest przy niedoczynności. Wtedy jeść się praktycznie wcale nie chce, ale mimo tego można znacznie przybrać na wadze. Na szczęście łaknienie jest znikome, bo zmienia się odczuwanie aromatu i smaku potraw – większość z nich wydaje się odpychająca.

4. Wolniejsze myślenie, słabsze kojarzenie

Nie każdy jest mistrzem ciętej riposty, ale jeśli nagle zauważasz, że Twój umysł nie działa tak sprawnie, jak do tej pory, to przyczyną kłopotów z koncentracją może być nadczynność tarczycy. Przy niedoczynności spada natomiast refleks, pojawiają się też kłopoty z pamięcią.

5. Zaparcia lub biegunki

Przy niedoczynności tarczycy bardzo często pojawiają się zaparcia. Głównie ze względu na spowolnienie trawienia, przy braku zmiany trybu życia. Jeśli czujemy, że pokarm zalega i zaczynamy mieć kłopoty z wydalaniem, to sygnał alarmowy. Odwrotnie jest przy nadczynności tarczycy, kiedy na porządku dziennym jest biegunka oraz skurcze jelit.

6. Łopotanie serca

Jeśli wydaje ci się, że serce zaraz wyskoczy z klatki piersiowej, albo bije nieregularnie, może to oznaczać zbyt dużo hormonów tarczycy. Należy na to zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadkach, gdy czujemy pulsowanie lub nieregularne bicie serca nawet w okolicach gardła.

7. Sucha i przebarwiona skóra

Zaburzona gospodarka hormonalna tarczycy sprawia, że mniej się pocimy, przez co wysusza się nasza skóra. Staje się ona szorstka i swędząca. Pojawiają się również przebarwienia – zwłaszcza na łokciach oraz kolanach, które mogą sprawiać wrażenia ubrudzonych.

8. Zaburzenia miesiączkowania

Niedoczynność tarczycy wprowadza spore zmiany w miesiączkach, które mogą się znacznie wydłużyć. Są też bardziej obfite oraz bolesne. Dokucza podczas nich ból, pojawiają się skurcze. Może to nawet być powodem anemii. Przy nadczynności też następują zmiany: miesiączki są rzadsze, czasem wręcz niezauważalne.

9. Bóle palców i mięśni

Brak hormonów czasami uszkadza również nerwy, co może objawiać się bólami palców, a nawet niespotykanymi wcześniej tikami. Do tego na porządku dziennym są bóle mięśni, jak po długotrwałym wysiłku. Drętwieją też dłonie, stopy, albo same palce.

10. Wysokie ciśnienie, skoki temperatury

Ciśnienie krwi zawsze rośnie przy kłopotach z tarczycą – niezależnie od tego czy jest to nadczynność czy niedoczynność. Przy nadczynności zwiększa się bowiem szybkość bicia serca, która jest zbyt wysoka. Przy niedoczynności maleje natomiast elastyczność naczyń krwionośnych, co ma taki sam efekt. Zmiany metabolizmu wpływają natomiast na skoki temperatury. Gdy spalanie w komórkach jest mniejsze, zmniejsza się też wytwarzanie ciepła, co może skutkować dreszczami i uczuciem zimna. Przy nadczynności obserwuje się za to podwyższoną temperaturę i wyższą potliwość.

11. Obrzęki w gardle, chrypa i kłopot ze snem

Niewłaściwie działającą tarczycę można zaobserwować nawet gołym okiem. Często obrzęk i guzki są widoczne i da się je wyczuć ręką. W niektórych przypadkach zaczyna się też zmieniać głos, pojawia się chrypa. Obserwowana może też być senność (przy niedoczynności) lub kłopoty z zaśnięciem przez całe noce (nadczynność).

12. Trudności z zajściem w ciążę

Mogą pojawić się zarówno w nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Zmiany hormonalne nie sprzyjają bowiem zapłodnieniu. Tarczycę należy też leczyć jeśli uda się w ciążę zajść, bo zaniechanie tego może spowodować duże zmiany zdrowia u dziecka.

13. Słabe włosy

Przy dolegliwościach tarczycy włosy stają się suche i znacznie łatwiej się łamią. Mogą też wypadać i znacznie się przerzedzić. Mieszki włosowe zostają bowiem „wyłączone”.

14. Podwyższony poziom cholesterolu

Przy chorobach tarczycy często pojawia się też wysoki cholesterol. To spory kłopot przy niedoczynności tarczycy, bo wpływa także na komplikacje w pracy serca. Może ono stać się niewydolne, albo nadmiernie się rozrosnąć.

3 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 3 = 7