Sprawdź jak wyglądają badania u trychologa

Czy Twoim problemem są wypadające włosy? Jest na to skuteczny sposób. Wiele osób zmaga się z problemem, jakim jest nadmierne wypadanie włosów. Jakie są tego przyczyny? Co zrobić, jeśli Twoje włosy w dużych ilościach wypadają? W takim przypadku warto udać się do specjalisty. Specjalistą od chorób włosów i skóry głowy jest trycholog.

Wypadanie włosów przyczyny

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne. Zaczynając od problemów genetycznych, przez problemy hormonalne, kończąc na wypadaniu włosów po stosowaniu niektórych leków. Jednak aby stwierdzić jednoznacznie, w czym tkwi problem, należy udać się do lekarza. Wykona on jedno z badań i zaleci odpowiednie leczenie.

Trycholog może wykonać badanie włosów na różne sposoby. Mogą nimi być

  • trichogram
  • trichoskopia z komputerową oceną TrichoLAB
  • biopsja

Badanie trichogramem polega na pobraniu od 50 do 100 włosów wraz z cebulkami. Próbki takie wysyłane są do laboratorium, a tam analizowane są pod mikroskopem. Tą metodą bada się zarówno łodygi i cebulki. Badanie to umożliwia stwierdzenie wrodzonych zaburzeń wzrostu włosów. Trichogram umożliwia także diagnostykę innych dolegliwości i wskazuje przyczyny łysienia. Dzięki analizie badań, lekarz ustali plan leczenia.

Trichoskopia różni się od trichogramu tym, że na 70-krotnym powiększeniu bada się nie tylko włosy, ale także skórę głowy. Obraz poddawany jest analizie przez specjalistę. Dodatkowo podczas badania wykonywane są zdjęcia. Wysyła się je na laboratoryjne badania włosów.

Biopsja trychologiczna polega na pobraniu fragmentu skóry głowy. Zazwyczaj jest tylko uzupełnieniem najbardziej podstawowych metod diagnostyki, którymi są trichoskopia i trichogram. Biopsja pozwala na zdiagnozowanie, jakie są przyczyny łysienia.

Wskazaniem do tego typu badań są nadmierne wypadanie włosów i łysienie, a także podejrzenie występowania chorób skóry głowy.

łysienie androgenowe
Mężczyzna zauważający u siebie wypadanie włosów

Co na wypadanie włosów?

Jeśli jesteś już po badaniu diagnozującym i zastanawiasz się, jak wzmocnić włosy, opiszemy zabiegi, jakie może zaproponować Ci trycholog. Zabiegami tymi są między innymi mezoterapia skóry głowy, iniekcje, czy zastosowanie osocza bogatopłytkowego.

Mezoterapia skóry głowy, zwana także igłową, jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów. W czasie jej trwania podaje się pacjentowi kaniulą specjalną substancję czynną poprzez kilka wkłuć. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, jednak na życzenie pacjenta można miejscowo znieczulić obszar zabiegowy. Aby uzyskać najlepsze efekty, musisz poddać się serii zabiegów. Jest to od 4 do 7 wizyt i odbywają się one co tydzień. Podczas mezoterapii najczęściej podaje się osocze bogatopłytkowe. W tym przypadku przed zabiegiem pobiera się krew pacjenta, odwirowuje się ją i tak uzyskane osocze wstrzykuje się pacjentowi.

Metodą tą skutecznie leczy się łysienie plackowate, a w niektórych przypadkach nawet łysienie bliznowaciejące – mówi ekspert trycholog.

Iniekcje polegają na śródskórnym podaniu substancji czynnej. Jest nią kenalog, czyli Triamcinolone acetonide. To on najlepiej sprawdza się na skuteczne leczenie łysienia plackowatego i bliznowaciejącego. Iniekcje więc również dają świetne efekty w leczeniu łysienia bliznowaciejącego i plackowatego.

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem. Szybkie zdiagnozowanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia daje Ci szansę na to, by zatrzymać proces łysienia. Jeśli więc zauważysz, że na Twojej szczotce zostaje dużo więcej włosów niż powinno, warto udać się do specjalisty. Tylko w ten sposób będziesz pewna, że Twoja skóra głowy jest zdrowa, a co za tym idzie Twoje włosy będą zdrowe, mocne i lśniące.

Bibliografia:

Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Kowalska-Oledzka E., Slowinska M.: Trichoscopy: a new method for diagnosing hair loss.

Tosti A., Duque-Estrada B.: Dermoscopy in hair disorders

Karadag Kose O., Gulec A.T.: Clinical evaluation of alopecias using a handheld dermatoscope.

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 29 = 34