Jakie są rodzaje implantów?

Implanty zębowe to potoczna nazwa protez stomatologicznych. W rzeczywistości implanty to specjalistyczne śruby, które chirurgicznie umieszczane są w szczęce pacjenta. Imitują korzeń zęba i do ich szczytu można przymocować różnego rodzaju korony zębowe. Implanty zębowe mają kilka głównych kategorii, poznasz je wszystkie z tego artykułu.

Implanty zębowe – jakie są ich rodzaje?

Implanty zębów można podzielić na dwa główne rodzaje – wykonane z tytanu i wykonane z cyrkonu. Te pierwsze są nieco tańsze. Są też bardzo wytrzymałe, tytan jest metalem obojętnym dla ludzkiego organizmu, mają bardzo wiele możliwości estetycznego i zdrowego dołączenia do szczytu implantu docelowej korony zęba. Ich minusem jest ich kolor – z biegiem czasu, przez naturalne obniżanie dziąseł implanty mogą zacząć być widoczne. Wówczas piękny do pewnego momentu uśmiech zacznie być szpecony przez szaro-srebrne, tytanowe śruby wystające spod koron zębów.

Inne rodzaje implantów

Alternatywą dla tytanu jest implant zębowy ceramiczny. Sztuczny korzeń wykonuje się z tlenku cyrkonu. Kolor jest zbliżony do naturalnej zębiny, cyrkon przypomina ludzką kość i ludzki organizm dobrze go toleruje. Implant zęba wykonany z tego materiału jest bardziej odporny na ścieranie i nie reaguje na zmiany temperatury w jamie ustnej. Czyli nie musimy się obawiać przeszywającego bólu przy piciu gorącej herbaty lub gryzieniu lodów.

Implant zębowy – fazowość zabiegu

Implanty zębów możemy też podzielić na fazowość zabiegu. Jeśli chcemy wstawić jeden ząb (na przykład uzupełnić ubytek w rzędzie zębów przednich), to stomatolog ma możliwość założenia sztucznej korony zęba od razu na wszczepiony w szczękę implant. Jest to tak zwany zabieg jednofazowy, trwa on około godziny do dwóch. Inaczej ma się sprawa w przypadku zabiegów dwufazowych.

Implanty – zabieg dwufazowy

Na pierwszym etapie dwufazowego wstawiania sztucznych zębów we wszystkie (co najmniej dwa) ubytki wszczepia się sztuczne korzenie. Następnie po kilku miesiącach (kiedy rany się zagoją) na implanty zakładana jest korona lub całościowa proteza. W przypadku braku kilku sąsiadujących ze sobą zębów często wykorzystuje się jeden lub maksymalnie dwa implanty, na których montuje się korony zębowe. Od tych wszystkich czynników jest uzależnione to, ile kosztuje implant zęba.

Polecamy K2Dental implanty Gdynia

Ile kosztuje implant zęba?

Cena implantu waha się w zależności od tego, jakie rodzaje implantów i jaki materiał wybierzemy. Implant zębowy z tytanu jest tańszy i trwały, ale istnieje ryzyko związane z jego kolorem. Implant zęba z cyrkonu jest bardziej estetyczny i wygodny, ale droższy. Musimy pamiętać, że cena implantu to nie jedyne koszty, które będzie trzeba ponieść przy wstawianiu na stałe sztucznych zębów.

Pełna cena implantu

Do implantu należy jeszcze doliczyć koszt główny, czyli koronę. Jej cena waha się w zależności od użytych materiałów – od 1200 zł za jednego zęba z akrylu do nawet 4000 za koronę zęba pełnoceramicznego. Do tego koszt konsultacji u specjalisty implantologa – należy pamiętać, że do najlepszych zawsze są długie terminy, więc pół roku czekania na rozpoczęcie leczenia nie wydaje się przesadą. Koszty mogą wydawać się spore, ale niektóre kliniki stomatologiczne oferują rozłożenie ich na dogodne do spłaty raty.

Implanty zębów – jakie wybrać?

Odpowiedź jest prosta – jeśli lubimy pić gorące napoje i zależy nam na estetycznym uśmiechu na starość, to wybieramy implanty cyrkoniowe lub podobne. Jeśli natomiast dysponujemy mniejszą ilością gotówki lub nie chcemy brać kredytu, oraz jeśli nie mamy genetycznych predyspozycji do obniżania się dziąseł, to możemy wybrać implanty tytanowe.

Implant zęba – przeciwwskazania

Nad implantem powinny się zastanowić osoby, które:

  • chorują na AIDS,
  • cierpią na hemofilię,
  • mają skłonność do zapaleń kości,
  • mają znaczne ubytki w szczęce.
5 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

− 4 = 2