Łupież pstry — leki i kosmetyki, po które warto siegnąć

Zwalczające łupież pstry leki dostępne są w każdej aptece i stanowią dość pokaźny dział medykamentów. Niestety, nie wszystkie z nich są równie skuteczne i warte uwagi pacjentów cierpiących na łupież pstry. Podpowiadamy, co powinny zawierać te, po które warto sięgnąć, a na które nie warto tracić pieniędzy.

Leki na łupież pstry stosowane najczęściej

Leki na łupież pstry to w zdecydowanej większości preparaty przeciwgrzybiczne. Warto bowiem uświadomić sobie, że łupież to choroba wywoływana przez grzyby. Zazwyczaj to drożdżaki gatunku Malassezia globosa lub Malassezia furfur powodują łupież pstry. Leki stosowane w pierwszej kolejności w walce z nimi to zwykle preparaty z klotrimazolem lub ketokonazolem aplikowane bezpośrednio na skórę i włosy. Inne ważne składniki, które można w nich znaleźć to:

  • octopirox,
  • ichtiol jasny,
  • cyklopirox,
  • siarczek selenu,
  • pityrpnian cynku.

Pityver na łupież pstrySą nieco mniej popularne, ale również skutecznie zwalczają łupież pstry. Leki stosowane miejscowo to przede wszystkim maści, kremy, mydła i szampony. Dopiero kiedy ich używanie nie przyniesie spodziewanych efektów, lekarz przepisuje zazwyczaj doustne leki na łupież pstry. Większość z nich zawiera w swoim składzie flukonazol lub itrakonazol. O tym, w jakim stopniu skuteczne będą leki na łupież pstry, decyduje regularność ich stosowania. Nie należy spodziewać się, że kilkukrotne zastosowanie szamponu czy maści z apteki pozwoli nam raz na zawsze pozbyć się łupieżu. Zwykle potrzeba od dwóch do czterech tygodni, aby widoczne objawy łupieżu pstrego ustąpiły. Niestety, nawet przy stosowaniu się do wszystkich zaleceń lekarza, nie należy spodziewać się, że pozbędziemy się łupieżu raz na zawsze. Łupież pstry ma tendencję do nawracania, dlatego osoby, którym udało się zwalczyć jego widoczne objawy, powinny mieć zawsze w swojej apteczce leki na łupież pstry. Ale od czego zacząć? Przetestowaliśmy różne kosmetyki na łupież pstry i najlepszymi okazały się kosmetyki firmy Pityver.

Leki na łupież pstry bez recepty — kiedy po nie sięgnąć?

Łupież pstryLeki na łupież pstry bez recepty powinny być stosowane jak najszybciej po rozpoznaniu objawów choroby. Pamiętajmy o tym, że każda diagnoza powinna być potwierdzona przez lekarza. Jeśli zauważymy u siebie łupież pstry, leki bez recepty powinny być stosowane dopiero po konsultacji z dobrym dermatologiem. Niewprawne oko może pomylić objawy łupieżu pstrego na przykład z bielactwem. Tylko dobrze dobrane leczenie przyniesie nam spodziewane efekty. Zignorowanie objawów łupieżu lub sięgnięcie po nieodpowiednie leki na łupież pstry może spowodować trwałe, trudne do usunięcia zmiany na skórze.

Łupież pstry — leki mogą być jeszcze skuteczniejsze

Nie każdy wie, że zwalczające łupież pstry leki mogę być jeszcze skuteczniejsze, jeśli oprócz ich stosowania zgodnie z zaleceniami lekarza, będziemy ściśle przestrzegać zasad higieny. Należy regularnie wymieniać ręczniki i pościel, czyścić szczotki i grzebienie. W żadnym wypadku nie używać ręczników, czy szczotek, których przed nami używał ktoś inny. Warto skonsultować z lekarzem również wszystkie pozostałe leki, które regularnie zażywamy. Niektóre z nich, na przykład doustna antykoncepcja, mogą bowiem powodować nasilenie objawów łupieżu.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 34 = 35