Kwas hialuronowy na zmarszczki – czy warto?

Zmarszczki potrafią spędzić sen z oczu coraz młodszych kobiet i mężczyzn. Pomimo tego, że opowiadają historię ich życia, a same z siebie są jak najbardziej naturalną konsekwencją starzenia się skóry, wielokrotnie przypominają o upływającym czasie, czy wiążącym się z nim stresem.

Za gęstość i jędrność skóry odpowiadają włókna kolagenu i elastyny. Jednak już po ukończeniu 18 roku życia, wraz z ubytkiem kolagenu w tkance łącznej skóry, zaczyna ona dużo łatwiej ulegać rozciąganiu pod wpływem mimiki, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Do niedawna jedyną z metod prewencji przeciwzmarszczkowej było wypełnianie zmarszczek botoksem, czyli toksyną botulinową. Niestety, pomimo skuteczności, jaką daje botoks na zmarszczki, z uwagi na specyfikę działania (upośledzenie działania nerwu wysyłającego impulsy do mięśnia twarzy), wiele osób podchodziło do zabiegu z dużą dozą sceptycyzmu.

Odmładzanie na miarę XXI wieku

Na szczęście, obecnie do wypełniania zmarszczek wykorzystuje się substancje naturalnie występujące w skórze, których, podobnie jak w przypadku kolagenu wraz z upływem czasu zaczyna ubywać. Jedną ze skuteczniejszych metod jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, które stanowi nieinwazyjną alternatywę dla botoksu.

Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym nie wymaga jakiegokolwiek szczególnego przygotowania, a samo z siebie (w zależności od miejsca wypełniania) trwa około 30 minut. W efekcie zabieg usuwania zmarszczek polega na wstrzyknięciu preparatu za pomocą cienkiej igły. Po zakończeniu iniekcji osoba przeprowadzająca zabieg odpowiednio rozkłada substancję w skórze, wykonując delikatny masaż. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym przeprowadza się przy znieczuleniu. Warto pamiętać, że zabieg może wiązać się z pewnymi przeciwwskazaniami (jak reakcje alergiczne). Co więcej wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym niesie za sobą liczne działania niepożądane, takie jak zasinienie i zaczerwienienie skóry, opuchlizna, swędzenie okolicy wkłucia, przebarwienia skóry, a nawet ropnie. W związku z tym, podczas zabiegu szczególnie ważna jest opieka lekarza dermatologa oraz odpowiednia pielęgnacja po zabiegu. Twarz, na której zastosowany został kwas hialuronowy na zmarszczki musi być myta specjalnymi emulsjami oraz nawilżana preparatami zawierającymi emolienty, czyli substancje natłuszczające skórę. Aż do miesiąca po zabiegu niewskazane jest korzystanie z innych zabiegów kosmetycznych.

Kto powinien zainteresować się zabiegiem?

Niestety, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym należy powtarzać cyklicznie. Na to, jak długo utrzymają się efekty po zabiegu, ma wpływ wiek, ogólna kondycja skóry oraz rodzaj zastosowanego preparatu. Efekt może utrzymać się ponad 6 miesięcy. Preparat wykorzystany do wypełnienia zmarszczek ulega po tym czasie biodegradacji i zostaje wchłonięty przez organizm.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym sprawdza się świetnie w przypadku osób w kwiecie wieku, wśród których popularnością cieszyć może się wypełnianie bruzd nosowo wargowych kwasem hialuronowym, zastosowanie preparatu na czole czy przy wygładzaniu kurzych łapek. Warto pamiętać jednak, że zabieg może sprawdzić się również w przypadku osób młodszych, pragnących poprawić swój wygląd. Z uwagi na szybkie tempo życia, jednym z powszechniejszych problemów jest pojawianie się sińców pod oczami. W związku z tym, coraz popularniejsze staje się wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym.

Co oprócz wypełnienia?

Pomimo wielu bardzo dobrych środków kosmetycznych, najskuteczniejszą metodą zlikwidowania i zmniejszenia widoczności zmarszczek są zabiegi medycyny estetycznej. Warto jednak zauważyć, że zarówno wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym, jak i inne zabiegi powinny być uzupełniane o zdrową dietę oraz odpowiednią rutynę dbania o skórę.

5 (100%) 55 Głosów

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

86 − = 79