Tłusta skóra – jaki rodzaj pielęgnacji dobrać? Nadmiar sebum

dziewczyna z tłustą cerą

Kondycja skóry – w szczególności skóry twarzy – uwarunkowana jest wieloma czynnikami. To, czy nasza cera będzie matowa, bez wyprysków i przebarwień, zależy przede wszystkim od unormowanego wydzielania sebum. Święcąca twarz nigdy nie wygląda dobrze, warto więc znaleźć przyczynę nadmiaru sebum i pokonać ten problem.

Sebum, co to jest?

Sebum to nic innego jak naturalny łój skórny, wydzielany przez gruczoły, by zapewnić skórze ochronę i nawilżenie. Nadmierne wydzielanie sebum może jednak powodować, że cera stanie się tłusta, trądzikowa, a świecąca się twarz mało atrakcyjna.

Przyczyny nadmiaru sebum

Nadmiar sebum wywołać mogą różne czynniki. Do najczęstszych przyczyn zaliczyć można:

  • zmiany hormonalne w organizmie,
  • stres i niezdrowy tryb życia,
  • stosowanie pigułek antykoncepcyjnych lub ciążę,
  • nadmierne przesuszenie skóry,
  • warunki atmosferyczne,
  • nieodpowiednią pielęgnację.

Dermatolodzy jako najczęstszą przyczynę nadmiaru łoju na twarzy wskazują nadmierne przesuszenie. Wpływ na to mają czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr, suche powietrze czy upały. Przesuszenie skóry często wywołane jest przez nas samych – gdy mamy problem ze świeceniem twarzy, staramy się pozbyć nadmiaru sebum, stosując toniki na bazie alkoholu, kremy matujące i inne wysuszające kosmetyki. Paradoksalnie wzmagamy wtedy produkcję łoju przez gruczoły, ponieważ są one stymulowane do wyrównania poziomu sebum w skórze. Problem świecenia się skóry jest wtedy wzmożony, łój na twarzy bardzo widoczny, a walka z nim zatacza błędne koło.

Jak zmniejszyć produkcję sebum?

Podstawowym krokiem, który powinniśmy wykonać, starając się zmniejszyć wydzielanie sebum w naszym organizmie, jest zmiana trybu życia i dobór odpowiedniej pielęgnacji. Nadmiar sebum na twarzy najlepiej zwalczać za pomocą naturalnych składników – alkohol i substancje chemiczne mogą tylko wzmagać jego produkcję. Na jakie składniki produktów do twarzy należy zwracać uwagę, by bezpiecznie i naturalnie zminimalizować świecenie twarzy? Warto, by w składzie dobrego kosmetyku znalazły się ekstrakt z lukrecji, nagietka, cynk, drożdże i miedź. Składniki te skutecznie normalizują wydzielanie sebum, co ważniejsze, pozwalają walczyć z problemem, a nie maskować jego przyczyny. Twarz najlepiej myć ciepłą wodą 2-3 razy dziennie, a pielęgnować kremem regulującym wydzielanie sebum. Najlepiej, by krem był produktem naturalnym, w składzie którego znajduje się jak najwięcej składników, o których wspomniano wcześniej. Dobrym rozwiązaniem jest Sevolium – kosmetyk, który walczy z trądzikiem i wszelkimi problemami skórnymi, w tym z nadmiernym wydzielaniem sebum, jednocześnie nie podrażnia wrażliwej skóry.

Piękna skóra – zadbaj o nią!

Świecenie się twarzy, choć nie jest niebezpieczne, negatywnie wpływa na atrakcyjny wygląd i naszą samoocenę. Nawet jeśli twoja skóra błyszczy się od wielu lat, stosując odpowiedni krem regulujący wydzielanie sebum i wprowadzając zdrowe nawyki, jesteś w stanie sprawić, że cera odzyska młodzieńczy blask. Skóra bez świecącej warstwy, bez wyprysków i zaczerwienień to atrybut każdej kobiety, warto więc zadbać o nią już dziś.

 

5 (100%) 1 Głosów
16 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

26 − 22 =