Powikłania nieleczonej choroby wrzodowej

Choroba wrzodowa jest coraz powszechniejsza. Szacuje się, że z jej powodu cierpi nawet 10 procent populacji. Jej przyczyny nie zawsze są takie same, choć w głównej mierze o jej pojawianie oskarża się bakterie Helicobacter pylori. Zakażone nimi jest nawet od 60 do 80 procent całej populacji. Samo zakażenie nie musi jednak sprawić, że będą nam dokuczać wrzody dwunastnicy czy żołądka.

Wrzody żołądka dotykają głównie mężczyzn – szacuje się, że panowie chorują średnio trzy razy częściej niż panie. Ryzyko zachorowania silnie podnosi też niezdrowy tryb życia, ciężkostrawna dieta, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Często więc dieta na wrzody jest pierwszym krokiem, który musi podjąć chory, by móc pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Niekiedy do uszkodzeń śluzówki żołądka przyczyniają się też przyjmowane przez daną osobę leki – zwłaszcza te, które oparte są na kwasie acetylosalicylowym. Warto więc starać się nie dopuścić do zachorowania, gdyż profilaktyka wrzodów dwunastnicy i żołądka jest znacznie łatwiejsza, niż ich leczenie.

Czym grozi brak leczenia wrzodów?

Wiele osób nie zgłasza się do lekarza, gdy odczuwa pierwsze objawy choroby wrzodowej. Udają się oni na wizytę dopiero wtedy, gdy objawy stają się nieznośne i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, bądź wtedy, gdy pojawią się niebezpieczne powikłania. Najczęstszymi z nich są krwotoki z żołądka lub dwunastnicy, perforacje narządów układu pokarmowego czy też zwężenia odźwiernika.

Perforacje zwykle pojawiają się wtedy, gdy wrzody nie są w ogóle leczone lub gdy chory nie stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza. Pęknięcie wrzodu jest skutkiem pogłębiania się zniszczeń dokonywanych przez wrzód. Zjawisko to dotyczy około 2-7 procent pacjentów i charakteryzuje się nagłym, bardzo silnym bólem w okolicy żołądka. Rozlanie się wrzodu poza żołądek prowadzi do zapalenia otrzewnej i w konsekwencji do sepsy, która stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Powikłanie to zwykle dotyka osób mających wrzody żołądka i palących papierosy.

Krwotok z górnego odcinka układu pokarmowego jest natomiast realnym zagrożeniem życia aż w 5-10 procentach przypadków jego wystąpienia. Można go rozpoznać po krwawych wymiotach, bądź krwistych, smolistych stolcach. Najrzadszym powikłaniem jest zwężenie odźwiernika. Występuje ono u chorych, u których wrzody zlokalizowane były głównie w kanale odźwiernika lub w opuszce dwunastnicy. Zwężenie to sprawia, że treść żołądkowa nie może przesuwać się do jelit i zalega w żołądku, powodując nudności i obfite wymioty. W przypadku tego powikłania można mówić o jego trwałej lub przejściowej postaci. Pierwsza z nich wymaga leczenia operacyjnego, natomiast druga zwykle ustępuje po podaniu odpowiednich farmaceutyków redukujących stan zapalny.

Rokowania dla pacjentów

W przypadku pacjentów, u których pojawiły się powikłania choroby wrzodowej, rokowania są znacznie gorsze, niż w przypadku chorych, którzy zgłosili się do lekarza w początkowym stadium wrzodów. Osoby zwlekające z podjęciem kuracji są bowiem znacznie bardziej narażone na nawroty dolegliwości, jak również często w ich przypadku leczenie farmakologiczne okazuje się zawodne. Co ważne, perforacja wrzodu może przytrafić się także osobom, które stosują się do zaleceń lekarza, jednak zwykle osoby te są mniej narażone na wystąpienie zapalenia otrzewnej, gdyż zazwyczaj przerwanie ściany żołądka jest znacznie mniejsze niż np. u palaczy. Warto więc podkreślić, że przed wszystkimi powikłaniami choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy można się uchronić w zupełności lub bardzo mocno ograniczyć ryzyko ich wystąpienia.

5 (100%) 6 Głosów
One Comment

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

87 − = 86