Popularne leki na trądzik

Trądzik jest to przewlekła choroba skórna aparatu włosowo-łojowego, której towarzyszy łojotok. Przyczyn choroby skórnej jest bardzo dużo m.in. zwiększona produkcja łoju, stres i hormony mogą pobudzać gruczoły do wydzielania sebum, w efekcie skóra staje się przetłuszczona i świecąca. Sebum jest pożywką dla bakterii, które przyczyniają się do zaczerwienień na skórze, działają drażniąco i wpływają na zmiany krostek na twarzy. Czynniki genetyczne również rzutują na trądzik. Sposobów na pozbycie się trądziku jest wiele, ale nie ma jednego, który byłby skuteczny we wszystkich przypadkach. Niektórzy decydują się na leczenie tabletkami – czy warto jednak wystawiać organizm na działanie leków?

Leczenie zmian skórnych tabletkami na trądzik

W razie wystąpienia objawów nie wolno wyciskać zmian chorobowych. Wyciskanie pryszczy to najgorsze, co można zrobić swojej skórze. Trzeba udać się na wizytę do lekarza dermatologa, który oceni zmiany skórne i zaleci dalsze postępowanie. Jeśli nasilenie trądziku jest dość łagodne bądź średnie, zalecane jest używanie preparatów takich jak: maści, kremy, żele, płyny. Używa się ich bezpośrednio na przyczynę. Gdy trądzik jest zaawansowany, krosty są liczne i istnieje ryzyko pojawienia się blizn po zaskórnikach, niektórzy chcą zacząć działać od środka i przyjmować antybiotyk doustny w postaci tabletki na trądzik. Mogą to być także tabletki  hormonalne na trądzik. W bardzo ciężkich przypadkach lekarz decyduje się na przepisanie leku z izotretynoiną.

popularne leki przeciwtrądzikowe

Leczenie izotretynoiną

Jest to lek posiadający pochodne witaminy A (retinoidy). Występuje jako kapsułka i stosuje się ją od 4 do 6 miesięcy w indywidualnie dobranych dawkach oraz zależy od tolerancji na dawkę leku. Leczenie trądziku izotretynoiną ma swoje zalety. Główną jest to, że dzięki niej gruczoły łojowe działają wolniej, po niedługim czasie trądzik wysycha, skóra wygląda tak, jakby nigdy nie wystąpiły na niej żadne wypryski. Reguluje procesy rogowacenia umożliwiające opróżnianie zatkanych porów oraz hamuję tworzenie nowych wykwitów. Izotretynoina na trądzik uniemożliwia rozwój bakterii działających zapalnie i drażniąco na skórę. Leki używane w kuracji to: izotek, aknenormin, roaccutane, axotret, curacne – powinny być zażywane przez pacjenta 2 razy dziennie w dawkowaniu podanym przez dermatologa. Są to tabletki na trądzik na receptę, leczenie nimi trwa do 6 miesięcy.  Zażywanie ich posiada skutki uboczne takie jak:

  • suchość ust, oczu, całego ciała. Warto wiedzieć, że przy kuracji skóra błaga o wodę, staje się ona odwodniona, więc ważne jest, aby pamiętać o stosowaniu kremów nawilżających od samego początku terapii;
  • krwawienie z nosa;
  • wrażliwość skóry na promienie UV oraz kategoryczny zakaz korzystania z  zabiegów kosmetycznych tj. depilacji woskiem, peelingowania, oczyszczania skóry np. dermabrazji, przekłuwania uszu, tatuowania ciała;
  • wypadanie i łamanie się włosów;
  • spadki nastroju (złe samopoczucie, senność, zaburzenie w codziennym funkcjonowaniu);
  • izotretynoina skutki uboczne objawia również przez obciążenie pracy wątroby;
  • występują dolegliwości w układzie pokarmowym.

Lek na trądzik daje efekty kuracji, zauważalne są już po tygodniu stosowania. Skóra staje się gładka, bez żadnych niedoskonałości. Rezultat jest stały. Pomaga również w spłycaniu zmarszczek i opóźnia procesy starzenia. Skóra twarzy diametralnie się zmienia, z zaczerwienionej, tłustej bardzo problematycznej cery, staje się typem cery normalnej wyglądającej na rozświetloną i pełną energii.

Izotretynoina opinie ma podzielone przez wzgląd na to, że skutków ubocznych tabletek przeciwtrądzikowych jest bardzo wiele. Mogą one pozostawić trwały ślad w organizmie.

Leczenie trądziku tabletkami hormonalnymi

Trądzik hormonalny dotyka zazwyczaj kobiety po dwudziestym piątym roku życia, może też wystąpić u mężczyzn. Uzależniony jest od płciowych wahań hormonalnych. W przypadku leczenia bardzo ważne jest postawienie właściwej diagnozy, ponieważ  jest ono dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta. W leczeniu stosowana jest zazwyczaj kilkumiesięczna terapia prowadzona pod kontrolą lekarza. Chory musi przyjmować doustne leki hormonalne na trądzik tj. retinoidy i antybiotyki. Czyli tak samo, jak w przypadku leczenia  izotretynoiną. Głównym skutkiem ubocznym jest to, że podczas trwania kuracji nie można starać się o dziecko. Nawilżanie skóry w tym leczeniu jest tak samo ważne, ponieważ skóra traci wodę.

 

Oceń
5 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =