Objawy rzeżączki

Rzeżączka inaczej tryper jest niezwykle zakaźną chorobą bakteryjną, która jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób przenoszonych drogą płciową na świecie. Szacuje się, że co roku do 60 milionów ludzi na świecie zaraża się rzeżączką. Mężczyźni i kobiety są dotknięci równomiernie tą chorobą, szczególnie w młodszym wieku około 30 roku życia.

Co to rzeżączka?

Czynniki powodujące rzeżączkę to bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki (Neisseria gonorrhoea). Preferencyjnie kolonizują one błony śluzowe w narządach moczowych i narządach płciowych i są przenoszone przede wszystkim przez niezabezpieczone stosunki seksualne. A także przez pewne praktyki seksualne, takie jak stosunek analny lub seks oralny, ponieważ dochodzi do bezpośredniego kontaktu z dotkniętymi przez błony śluzowe bakteriami. Osoby z często zmieniającymi się partnerami seksualnymi, a także osoby uprawiające seks bez zabezpieczenia, są szczególnie narażone na zarażenie się rzeżączką.

Rzeżączka pierwsze objawy

Pierwsze objawy rzeżączki występują zwykle po dwóch – trzech dniach, czasem po dziesięciu dniach po zakażeniu. Pierwszymi oznakami rzeżączki są palący ból przy oddawaniu moczu i mleczno-ropne upławy z pochwy u zakażonych kobiet lub cewki moczowej u mężczyzn. Dlatego warto wiedzieć, rzeżączka objawy, po jakim czasie wywołuje, otóż okres inkubacji wynosi od 2 do 14 dni.

W około dziesięciu procentach przypadków rzeżączka w początkowej fazie przebiega bez zauważalnych objawów, a zatem jest nierozpoznana. Zarażeni ludzie mogą, więc bezwiednie przekazać rzeżączkę partnerom seksualnym i zarazić ich. Ponadto, rzeżączka pozostająca nieleczona przez długi czas, może powodować przewlekłe choroby i nieodwracalne uszkodzenia, takie jak niepłodność.

Specyficzne objawy rzeżączki u mężczyzn i kobiet

Często rzeżączka narządów płciowych powoduje stan zapalny, któremu może towarzyszyć silny ból w miednicy i gorączka. U kobiet, może dojść do stanu zapalnego szyjki macicy i jajowodów oraz do zapalenie jajnika.  Również u kobiety może dojść do zapalenia otrzewnej, a w przypadku uprawiania seksu oralnego może pojawiać się rzeżączka w gardle.

  Rzeżączka u mężczyzn objawy powoduje w obrębie narządów płciowych. Może wystąpić zaczerwienienie i obrzęk ujścia cewki moczowej na żołędzi. Infekcja rzeżączkowa może powodować zapalenie prostaty, pęcherza lub jąder, któremu towarzyszy ból miednicy i ból jąder oraz obrzęk. W najgorszym przypadku, te stany zapalne mogą zamknąć kanaliki najądrza, prowadząc do niepłodności u mężczyzn. Tak jak w przypadku kobiet u mężczyzn może pojawić się rzeżączka w gardle.

Rzeżączka objawy długoterminowe

Bakterie powodujące rzeżączkę mogą rozprzestrzeniać się w organizmie poprzez krwioobieg, powodując następujące objawy w długotrwałym przebiegu choroby:

  • Bolesne zapalenie stawów i ścięgien
  • Nawracające gorączki
  • Dreszcze
  • Zmiany skórne.

W rzeczywistości rzeżączka objawy u mężczyzn wywołuje bardziej wyraźne i podobne do typowych objawów niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak palący ból przy oddawaniu moczu. Jeśli ktoś podejrzewa, że jesteś zarażony rzeżączką, powinien zamówić i wykonać test w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia zakażenia rzeżączką.

Rzeżączka u mężczyzn

W przeciwieństwie do kobiet u mężczyzn szybciej dochodzi do ujawnienia się objawów rzeżączki, ponieważ 90% z objawów pokazuje się po około tygodniu i można szybko przejść leczenie. Z powodu infekcji cewki moczowej mężczyźni często cierpią z powodu pieczenia i bólu podczas oddawania moczu.

Inne objawy to białawe wycieki z cewki moczowej. Infekcja może wyjść przez cewkę moczową i wywołać stan zapalny przewodu nasiennego, zapalenie prostaty, pęcherza i najądrza. W zależności od części ciała, na którą rozprzestrzenia się zapalenie, zaczerwienienie, obrzęk i ból pojawiają się w tych punktach. Chociaż objawy mogą się zmniejszyć po kilku tygodniach, nieleczona rzeżączka nadal pozostaje w ciele i może przenosić się do innych narządów – więcej dowiesz się tutaj http://dobrywenerolog.pl/rzezaczka/objawy-rzezaczki/.

Rzeżączka objawy dotyczące obojga płci

  • Rzeżączka penisa: bolesne oddawanie moczu, bolesna erekcja, swędzenie lub pieczenie w cewce moczowej, pierwsze mlecznobiałe, później gęste, żółtawe ropne wydzieliny na penisie, prawdopodobnie mętny mocz, żółtawo-szare plamy na bieliźnie.
  • Rzeżączka odbytu: ropny śluz na kale, dyskomfort przed i po wypróżnieniu, swędzenie, biegunka lub uczucie pełności w odbytnicy, prawdopodobnie ból podczas stosunku analnego.
  • Rzeżączka gardła: pieczenie w jamie ustne, ale najczęściej bezobjawowe lub z zapaleniem gardła i migdałków, ból gardła, obrzęk węzłów chłonnych szyjnych, gorączka.
  • Łzawienie oczu: jeśli spojówka oczu ulegnie zakażeniu bakterią rzeżączki, należy natychmiast poddać się leczeniu, ponieważ może dojść do ślepoty.
  • Pochwowa rzeżączka: zwiększone upławy z pochwy zielonkawo-żółte, prawdopodobnie plamienie, może przebiegać też bezobjawowo.
  • Rzeżączka objawy skórne powoduje częściej u kobiet. Pojawiają się wtedy zmiany skórne przede wszystkim na dłoniach i stopach w postaci krosty otoczonej obwódką zapalną.

 

Oceń
5 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

78 + = 85