Liszaj twardzinowy – objawy i zagrożenia

Bolące owrzodzenia i silny świąd to typowe objawy liszaja twardzinowego w fazie zaawansowanej. Do takiej właśnie zazwyczaj dopuszczają pacjenci, którzy krępują udać się po specjalistyczna pomoc do lekarza dermatologa, ginekologa bądź wenerologa. Liszaj twardzinowy pojawia się na narządach intymnych i zaliczany jest do chorób wenerycznych. Nie jest jednak przenoszony drogą płciową, nie można się nim zarazić. Przyczyny choroby są zupełnie inne.

Przyczyny

Tak naprawdę przyczyn występowania liszaja twardzinowego jest wiele. Medycy mówią o osłabionym układzie autoimmonulogicznym, zaburzeniach tarczycy czy hormonalnych. U części osób liszaj jest o prostu dziedziczony. Pojawia się też w skutek zarażenia brodawczakiem ludzkim, krętkami czy mikrobakteriami atopowymi. Uznaje się również, że zmiany skórne tego rodzaju mogą wystąpić w miejscu urazów mechanicznych.

Objawy

Liszaj twardzinowy pojawia się zazwyczaj w miejscach intymnych i na odbycie. Tylko u co piątego chorego zmiany zauważyć da się na innych partiach ciała, takich jak kończyny, brzuch czy jama ustna.

Na liszaja częściej cierpią kobiety – zwykle pojawia się w okresie przekwitania bądź dojrzewania. U mężczyzn występuje pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Warto dodać, że liszaj diagnozowany jest też u dzieci jednak znacznie rzadziej. Choroba dotyczy częściej małych chłopców ze stulejką.

Sam liszaj jest niezwykle uciążliwy. To krostki o jasnym zabarwieniu, które zmieniają się w blaszki z tendencją do wybroczyn i owrzodzeń. To właśnie one wywołują świąd i ból. Pacjent ma problemy z oddawaniem moczu, odczuwa pieczenie w czasie wypróżniania. Niejednokrotnie musi zrezygnować z aktywności seksualnej i odczuwa duży dyskomfort w czasie chodzenia czy siadania.

Jak leczyć?

Zadaniem medyków

„Lekarze o różnych specjalizacjach stanowią kompetentny zespół ekspertów, co znacznie skraca czas terapii. Sprawia też, że postawienie diagnozy i wybór odpowiedniego dla danego pacjenta leczenia, jest optymalny i zmniejsza wszystkie ewentualne ryzyka” –

podkreśla dr Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica, co roku leczący kilkaset przypadków liszaja twardzinowego u pacjentów z całej Polski.

Leczenie nie jest trudne jednak najbardziej skuteczne i krótkotrwałe może być w początkowym etapie choroby. Kuracja polega na smarowaniu zmienionych miejsc maścią o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym. W fazie zaawansowanej dołącza się również antybiotykoterapię.

Możliwe powikłania

Nieleczony bądź nieodpowiednio leczony liszaj twardzinowy jest tragiczny w swoich skutkach. Dochodzi do powstawania trudnych do usunięcia, bolących blizn. Ponieważ liszaj występuje na skutek zarażenia brodawczakiem ludzkim, czyli wirusem HPV to zauważa się tendencję do częstych nawrotów choroby. Bagatelizowanie schorzenia może przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych narządów intymnych, w tym raka szyjki macicy, raka prącia czy raka odbytu.

3.1 (62.86%) 7 Głosów

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

55 − = 48