Kłykciny Kończyste – czym są? Czy robić badanie na hpv?

Jest to choroba weneryczna, której wynikiem jest zarażenie się wirusem brodawczaka ludzkiego (wirus HPV ). Choroba ta jest coraz powszechniejsza ze względu na coraz wcześniejszą inicjację seksualną młodych ludzi, jak i częste zmiany partnerów. Przypadłość ta nie pojawia się od razu i trzeba sporo czasu aby dostrzec zmiany mogące świadczyć o obecności tego wirusa. Wirus atakuje prącie, pochwę, szyjkę macicy a czasami nawet odbyt co zależy od jego rodzaju. Pierwsze objawy zarażeniem kłykcinami kończystymi mogą pojawić się już po 3 tygodniach od zakażenia i objawiają się zmianami brodawkowymi w okolicach narządów płciowych i odbytu. Wirus HPV jest bardzo niebezpieczny ponieważ mimo samego zarażenia może on powodować nowotwory będące już zagrożeniem dla życia człowieka.

Kłykciny kończyste na przyrodzeniu.

Kłykciny są wynikiem zarażenia wirusem HPV typu 6 lub 11 i stanowią one przeszkodę w prowadzeniu życia seksualnego. Wirus objawia się pojawieniem się wykwitów o kalafiorowatej powierzchni, na żołędzi, więzadełku, oraz wewnętrznej stronie napletka. Jeżeli zauważymy u siebie pierwsze objawy wirusa HPV powinniśmy czym prędzej udać się do dermatologa, który sprawdzi nasz stan i zastosuje odpowiednie leczenie w stosunku do postępów choroby.

Zrób test na HPV – zamów

Test HPV - Zamów badanie na HPV z laboratorium online z Gdańska

Kłykciny kończyste na odbycie.

Podobnie jak w przypadku kłykcin kończystych w innych miejscach mają one chropowatą powierzchnię i są koloru żółtawego, lub jasno różowego. Z czasem w ramach postępów choroby kłykciny łączą się w skupiska i tym samym przybierają one kalafiorowatą formę. Osoby najczęściej narażone na tego rodzaju przypadłość to ludzie młodzi aktywni seksualnie którzy posiadali kontakty analne z partnerem. Najczęstszymi grupami pacjentów są kobiety w wieku 19 lat i mężczyźni w wieku 22 lat. Zarazić się wirusem HPV można nie tylko poprzez stosunek płciowy, ale również wspólną kąpiel z zarażonym, tak właśnie zarażają najczęściej się dzieci.  Rozwój choroby i jej trwanie najczęściej wynoszą około 3 miesięcy, ale również zdarzają się przypadki nawet półrocznych.

Kłykciny kończyste na sromie i pochwie 

U kobiet kłykciny kończyste pojawiają się najczęściej na sromie, oraz okolicach przyległych w postaci miękkich kilkumilimetrowych wykwitów. Choroba może pozostawać w ukryciu nawet do 2 lat a jej pojawienie się często występuje w okresie ciąży. Nie można odwlekać udania się do specjalisty po pierwszym stwierdzeniu tej choroby, gdyż w ramach jej postępowania wykwity mogą zasłonić światło pochwy.

Kłykciny kończyste mogą być bardzo niebezpieczne i występują już u co czwartej osoby po 25 roku życia i co drugiej po 50 roku życia. To czy choroba jest niebezpieczna i czy się objawi zależy od tego jak silny zarażona osoba posiada układ odpornościowy. Wirus HPV może pozostawać w ukryciu nawet do 2 lat, a często dochodzi również do samouleczenia. W celu zdiagnozowania wirusa HPV możemy skorzystać z nieinwazyjnych testów, które dają stuprocentową dokładność co do wykrycia tego wirusa. Po wykryciu wirusa jak najszybciej zgłosić się do specjalisty w celu podjęcia leczenia, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby. We wczesnych etapach rozwoju dziecka zaszczepia się go na wirus HPV jeszcze przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej dlatego też osoby zaszczepione nie powinny się przejmować.

4.3 (85%) 4 Głosów
2 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

96 − 93 =