Jęczmień w oku – objawy i leczenie

Jęczmień to bolesne schorzenie, które jednak w wielu przypadkach można wyleczyć w domu. W jaki sposób przebiegają objawy tej choroby i jakiego typu leczenie można wdrożyć?

Jęczmień oka to zwykle niewielkie czerwone zgrubienie, wypełnione ropą. Zazwyczaj występuje po podrażnieniu oka, kiedy to drobnoustroje, takie jak na przykład bakterie gronkowca, mają łatwiejszy dostęp do głębiej położonych tkanek. Zdarza się również, że do zakażenia dochodzi w wyniku użycia cudzego lub przeterminowanego tuszu do rzęs.

Czytaj też: http://jeczmiennaoku.pl/

Na jęczmień są również narażone osoby noszące wielorazowe szkła kontaktowe – do zakażenia może dojść na skutek niewłaściwej pielęgnacji soczewek. Na to schorzenie narażeni są w równym stopniu kobiety i mężczyźni. Częściej od osób dorosłych chorują dzieci – zazwyczaj wtedy jęczmień ma przewlekłą formę – w takim przypadku często występują nawroty.

Ropień pojawia się najczęściej po zewnętrznej stronie powieki, na linii lub blisko linii rzęs. Jęczmień w oku może znaleźć się również po wewnętrznej stronie powiek – jest wtedy niewidoczny na zewnątrz, jednak objawy schorzenia są takie same, jak we wcześniej podanym przypadku. Jęczmień zwykle swędzi i boli, może pojawić się zaczerwienienie oczu spowodowane nadwrażliwością na światło.

Domowe sposoby na jęczmień oka

Jęczmień na oku można leczyć domowymi sposobami. Można postępować w ten sposób nawet w przypadku, gdy schorzenie to dotyka dzieci czy ciężarnych kobiet. Najczęściej stosuje się po prostu ciepłe lub gorące i mokre kompresy, które należy przykładać przynajmniej na kwadrans. Mają one na celu przede wszystkim zminimalizowanie objawów choroby.

więcej: http://jeczmiennaoku.pl/domowe-sposoby-na-jeczmien-na-oku/

Efekty domowego leczenia powinny być widoczne już po trzech dniach – jeśli jęczmień przez ten czas nie zmniejsza się, za to dochodzi do dalszych nadkażeń, konieczna jest wizyta u lekarza i leczenie antybiotykami. Jeśli osobą dotkniętą schorzeniem jest kobieta w ciąży, najlepiej jest zapytać o radę ginekologa prowadzącego ciążę – nie wszystkie antybiotyki mogą być w tym czasie stosowane.

Oprócz standardowych kompresów, czyli wacików namoczonych w bardzo ciepłej wodzie, można stosować również kompresy z wykorzystaniem naparów i odwarów ziołowych. Polecane są zwłaszcza ziele świetlika oraz nać pietruszki. Alternatywnymi metodami leczenia w przypadku wystąpienia ropnia na powiece są również homeopatia oraz stosowanie odpowiedniej diety. To ostatnie warto rozważyć zwłaszcza w przypadku często nawracającego zakażenia – może być to spowodowane niedoborami witamin, co przyczynia się między innymi do osłabienia odporności organizmu. Zalecane jest zwłaszcza wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminę A.

Zapobieganie tego typu infekcjom polega przede wszystkim na przestrzeganiu zasad higieny. Warto również dbać o oczy w przypadku przebywania w zapylonych pomieszczeniach. Jeśli wymaga tego praca, konieczne jest stosowanie odpowiedniej ochrony.

W przypadku, gdy jęczmień pojawia się często, niezbędna jest wizyta u lekarza i zastosowanie dopasowanej terapii antybiotykiem. Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna także w przypadku, gdy jęczmień nie znika po kilku dniach.

5 (100%) 2 Głosów
2 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

56 − = 55