Jak leczyć hemoroidy w ciąży

Hemoroidy, zwane też guzkami krwawniczymi, to naczynia krwionośne. Powszechnie hemoroidami określa się także ich stan zapalny. Istnieją różne rodzaje tej choroby, które objawiają się na różne sposoby.

Hemoroidy – objawy

Zanim rozpocznie się leczenie hemoroidów, należy rozpoznać, jakiego rodzaju jest stan zapalny. Możliwe są hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne. W przypadku tych pierwszych, chory nie doznaje zwykle zbyt dużego cierpienia, a choroba szybko ustępuje. Jeśli natomiast chodzi o hemoroidy wewnętrzne, to charakterystyczne jest, że chory krwawi z odbytu.

Podczas wystąpienia stanu zapalnego hemoroidów może pojawić się świąd w okolicach odbytu, a także zakrzep. Dochodzi wtedy do odczuwania bólu, a także czasami niemożliwe staje się utrzymanie stolca.

Hemoroidy w ciąży

Na pojawienie się stanu zapalnego hemoroidów szczególnie narażone są kobiety będące w ciąży. Ponadto, często pojawiają się także hemoroidy po porodzie. Podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do rewolucji hormonalnej. Wszystko dzieje się po to, aby utrzymać i odżywić płód. Przy okazji niestety pojawia się również ryzyko dla zdrowia kobiety. Jednymi z najczęstszych przypadłości są właśnie problemy z hemoroidami. Pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do sytuacji, w której kobiety w ciąży wolniej trawią, a co za tym idzie, rzadziej wydalają strawiony pokarm. Wskutek tego dochodzi do zaparć, które do spółki z uciśniętymi przez macicę jelitami sprawiają, że istnieje duże zagrożenie, że pojawią się hemorioidy w ciąży.

Leczenie hemoroidów w ciąży

Leczenie jakichkolwiek chorób u ciężarnych kobiet jest bardzo kłopotliwe. Niewskazane jest dla nich bowiem przyjmowanie wielu leków czy poddawanie się zabiegom. Jeśli natomiast chodzi o hemoroidy w ciąży, całe szczęście często wystarczające okazują się mało inwazyjne metody.

Przede wszystkim, aby zwalczyć hemoroidy, należy jak najczęściej się wypróżniać. Niestety, często jest to trudne, a na dodatek nie można zbyt długo próbować się wypróżnić, gdy się to nie udaje, ponieważ grozi to jedynie pogorszeniem stanu zdrowia. Podczas ucisku może się bowiem nasilać stan zapalny.

Ponadto, warto stosować zabiegi domowe. Dobre efekty przynosi stosowanie okładów z herbaty. Zawiera ona bowiem kwas, który goi rany. Tego typu okłady znajdują jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy dochodzi do krwawień, ponieważ oznaczają one, że wystąpiła rana. Jednakże, nawet gdy nie występuje krwawienie, warto stosować maść z nagietka. Jej zaletą jest to, że nie jest szkodliwa dla kobiet w ciąży.

Jeśli chodzi o pozostałe domowe sposoby na hemoroidy, to pozostają jeszcze nasiadówki oraz ciepłe kąpiele. O ile te pierwsze nie są wskazane podczas ciąży, o tyle nie ma przeciwwskazań odnośnie kąpieli.

Niestety, nie zawsze można samemu wyleczyć hemoroidy. Często konieczna może być pomoc lekarza proktologa. Szczególnie jeśli chodzi o kobiety w ciąży, które powinny szczególnie troszczyć się o swoje zdrowie. Warto zgłosić się do lekarza, aby to on od początku przeprowadził leczenie hemoroidów.

5 (100%) 2 Głosów
2 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

78 + = 81