Efekt Dopplera – ultrasonografia żył

Nasza cywilizacja jest znacznie bardziej rozwinięta niż jeszcze pół wieku temu, jednak nie tylko pozytywne aspekty tego stanu rzeczy można dostrzec. W wyniku zwiększonej dostępności produktów o zwiększonej zawartości cholesterolu stan żył wiele osób, szczególnie Amerykanów i Europejczyków, jest zatrważający. Na szczęście USG Dopplera, innowacyjna metoda badania żył, pomaga wykryć zmiany miażdżycowe już w początkowym stadium choroby.

Prawidłowo funkcjonujący organizm nie ma najmniejszego problemu z przepływem krwi. jednak w wyniku licznych patologii, często połączonych z nieodpowiednią dietą, w naszych żyłach zalegają blaszki miażdżycowe, które blokują tą cyrkulację. jeśli blaszki będą się nawarstwiać wraz z upływem lat, wzrasta ryzyko wystąpienia udarów oraz zawału mięśnia sercowego, które często okazują się śmiertelne dla chorego. Dlatego im szybciej wykryjemy nawet minimalne schorzenia tętnic i żył, tym szybciej będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie.

USG Doppler, jest badaniem możliwe dzięki ultradźwiękom, wykorzystujące efekt odbicia fali akustycznej od płynącej w żyłach krwi, dzięki czemu możliwa jest obserwacja wnętrza aort na ekranie specjalnego monitora. Fale dostają się do naszego organizmu z pomocą diody, która również wychwytuje już odbite ultradźwięki. jest to badanie całkowicie nieszkodliwe, bowiem ultradźwięki są obojętne dla komórek naszego ciała. Podczas tego badania nie jesteśmy w stanie zobaczyć niewielkich blaszek miażdżycowych w żyłach, jednak USG Doppler pozwala monitorować prędkość z jaką płynie nasza krew. Jeśli lekarz przeprowadzający badanie zauważy anomalię, np. nagłe zmniejszenie prędkości, będzie to dla niego znak, że w tym miejscu znajduje się jakaś przeszkoda, która należy usunąć. Natomiast jeśli krew wręcz się cofa w przeciwną stronę jest to dowód na to, że zastawki żylne się nie domykają. Ultrasonograf wykorzystujący efekt Dopplera różni się od podstawowego USG w niewielkim stopniu. jest on po prostu zaopatrzony w specjalna przystawkę, która pozwala na zmierzenie ciśnienia w poszczególnych partiach żył. Możliwe jest badanie poszczególnych aort umieszczonych w obrębie jamy brzusznej, szyi, oraz kończyn – wszędzie tam, gdzie nie występuje tkanka kostna, uniemożliwiająca przepływ ultradźwięków. Dlatego aby zbadać tętnice oraz żyły zlokalizowane w obrębie naszego mózgu zalecane jest przeprowadzenie rezonansu magnetycznego. W przeciwieństwie do standardowego USG, na badanie żył nie trzeba przychodzić na czczo. Wyjątkiem jest jedynie badanie aort w obrębie wątroby oraz nerek.

5 (100%) 1 Głosów

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

55 − 46 =