Domowe sposoby na ukąszenia

Lato to czas, kiedy każdy człowiek chce spędzać jak najwięcej czasu na dworze. Jednocześnie wysokie temperatury skłaniają do odsłaniania większej powierzchni skóry, co z kolei przekłada się na większą ilość miejsc narażonych na ukąszenia owadów. Uciążliwe zdają się być zwłaszcza komary, które potrafią zepsuć praktycznie każdy miły wieczór, niezależnie od jego miejsca oraz czasu trwania. Z tego powodu, jeśli nie da się całkowicie unikać ukąszeń, dobrze jest wiedzieć, jak sobie z nimi radzić – a najlepiej sprawdzają się domowe sposoby na ukąszenia.

Zapobieganie ukąszeniu i działanie po nim

Jeśli nie chce się stosować dostępnych, gotowych preparatów przeciw ukąszeniom owadów, dobrze sprawdzają się olejki goździkowe, które odstraszają większość z nich. Można również zagotować goździki w wodzie, a potem posmarować się naparem.

Po ukąszeniu owada nie można się drapać – wówczas żaden domowy sposób na ukąszenie nie zdoła pokonać stanu zapalnego, który rozwinie się w miejscu ukąszenia. Osobie ugryzionej przez owada należy podać przede wszystkim wapno, które zmniejszy odczyn zapalny i alergiczny, a także działającą podobnie witaminę C, która zablokuje receptory histaminowe, blokując tym samym reakcję alergiczną. Miejsce ukąszenia należy wyczyścić – wystarczy do tego ciepła woda z mydłem, która doskonale będzie działać antyseptycznie na skórę w miejscu ugryzienia.

Domowe sposoby na ukąszenie

W większości przypadków, gdy człowiek zostanie ukąszony przez owada, zupełnie wystarczają domowe sposoby radzenia sobie z tą przypadłością. Zazwyczaj dobrze sprawdza się położony bezpośrednio w miejsce ukąszenia kwaśny okład, na przykład z plasterka cytryny, soku z cytryny czy Altacetu, zwłaszcza rozpuszczanego w wodzie. W przypadku pszczół i os, po usunięciu żądła (jeśli takie w ogóle zostało w skórze) należy posmarować miejsce pastą z sody oczyszczonej, wykonaną z proszku oraz wody. Przeciwbólowo sprawdza się także przykładanie kostki lodu albo bardzo zimnego okładu, zaś przeciwzapalnie, zmniejszając świąd i opuchliznę, zadziała przede wszystkim rozkrojona na pół i przyłożona do miejsca ukąszenia cebula.

Kiedy musi zareagować lekarz?

Czasami ukąszenia musi obejrzeć lekarz. Dzieje się tak w przypadku, gdy padnie się ofiarą ukąszenia kleszcza – często pajęczak jest oddawany do specjalnych badań, aby sprawdzić, czy mógł zarazić ugryzioną osobę boreliozą. O pomoc lekarską należy zwrócić się również wówczas, gdy wystąpi reakcja alergiczna; najbardziej niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny wymaga wezwania pogotowia, bo jest bezpośrednim zagrożeniem życia, jednakże nawet silna opuchlizna i świąd powinny skłonić do wizyty u lekarza. Karetkę należy wezwać również wówczas, gdy wiemy, że osoba ukąszona przez owada jest uczulona na jego jad – zanim jeszcze wystąpią objawy. Jeśli ukąszenie występuje na twarzy, zwłaszcza w okolicy ust czy wewnątrz nich, interwencja lekarska również jest niezbędna. Uważnie po ukąszeniu należy obserwować dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz ludzi przewlekle chorych.

5 (100%) 1 Głosów

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 53 = 54