Czym jest reumatyzm?

Wszelkie choroby, które są przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie kości i stawów, zwykło się określać mianem reumatyzmu. Jednak z medycznego punktu widzenia nie jest to określenie poprawne. Chorób reumatycznych jest bardzo wiele i mogą one dawać bardzo różne objawy. Czasami są one jedynie niewygodne dla osoby na nie cierpiącej, ale w skrajnych przypadkach potrafią być przyczyną niezdolności do pracy i zmuszają chorego do całkowitej zmiany trybu życia. Dlatego właśnie reumatolog — czyli lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób reumatycznych, powinien zostać odwiedzony przez każdego, kto cierpi na utrzymujący się ból w obrębie kości lub stawów, a także zmaga się z opuchlizną oraz częstym mrowieniem czy drętwieniem kończyn.

Choroby reumatyczne mogą obejmować różne elementy układu kostno-mięśniowego, którymi są kości, więzadła, ścięgna i mięśnie. Niektóre z nich jak na przykład łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej można dość łatwo leczyć. Podczas leczenia wykorzystuje się często leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, różne maści pomagające zniwelować ból, a także zabiegi takie jak fala uderzeniowa, która, choć jest dość bolesna, to przynosi szybkie efekty i często już po dwóch czy trzech zabiegach pacjent zauważa, że uciążliwy ból zniknął. Poradnia reumatologiczna, ortopedyczna lub ośrodki rehabilitacyjne to miejsca, w których można wykonać te i inne zabiegi pomocne w terapii chorób reumatycznych.

Zobacz: Poradnia Reumatologiczna Lifemedica Gdańsk

Istnieją także choroby reumatyczne, które charakteryzują się dużo cięższym przebiegiem i są dużo trudniejsze w leczeniu. W przypadku niektórych stosuje się jedynie leczenie objawowe, ponieważ obecnie nie są dostępne żadne leki, które umożliwiałyby ich całkowite wyeliminowanie. Do chorób tych należy między innymi zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Polega ono na powolnym zrastaniu się kręgów kręgosłupa. Zesztywnienie to może obejmować cały kręgosłup lub tylko jego część. Poza tym, innymi objawami, które towarzyszą tej chorobie, są zapalenia, które występują w obrębie pozostałych stawów, a także w tęczówce oka. Gdy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium, może uniemożliwić choremu schylanie się czy obracanie głowy. Innymi poważnymi chorobami reumatycznymi są: reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów czy toczeń.

Ważne jest, aby pamiętać, że choroby reumatyczne, to nie tylko te związane z podeszłym wiekiem. Często na poważne choroby reumatyczne znacznie utrudniające, czy nawet uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, cierpią dzieci i osoby w wieku nastoletnim. Nie należy zatem ignorować utrzymującego się u dzieci i nastolatków bólu w obrębie kości, mięśni oraz stawów.

Inne objawy, które mogą wskazywać na rozwijającą się w organizmie chorobę reumatyczną, jest utrzymujący się w obrębie stawu, mięśni lub kości ból, towarzyszący mu stan podgorączkowy, ogólne zmęczenie, opuchlizna, drętwienie czy mrowienie kończyn.

5 (100%) 1 Głosów

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 2 =