Choroba refluksowa – czy można wyleczyć się samemu?

Choroba refluksowa może dotknąć każdego – nie istnieje zróżnicowanie liczby zachorowań ze względu na płeć. Na całym świcie na to schorzenie zapada podobna liczba kobiet, jak i mężczyzn. Obecnie obserwuje się wzrost zachorowań zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Specjaliści twierdzą, że wpływ na to ma przede wszystkim spożywanie przetworzonej żywności. Nie bez znaczenia jest również przyśpieszenie tempa życia – w rezultacie wiele osób omija część posiłków, co jest bardzo niezdrowe dla żołądka. Czy można ustrzec się zachorowania i co zrobić w przypadku, gdy objawy jednak się pojawią?

Samodzielne wyleczenie choroby refluksowej nie jest możliwe. Pomijając fakt, iż choroba refluksowa jest schorzeniem przewlekłym, naprawdę skuteczne środki dostępne są jedynie na receptę. Leki dostępne bez recepty, które jedynie zobojętniają kwas żołądkowy, powinny być stosowane tylko przez krótki czas, ponieważ nie mogą one naprawdę pomóc, a ich długotrwałe przyjmowanie maskuje prawdziwe objawy i może powodować skutki uboczne.

Leczenie choroby refluksowej

Leczenie choroby refluksowej przeprowadza zawsze lekarz-specjalista. Może on zlecić serię badań, które potwierdzą diagnozę (na przykład pH-metria), a także takich, które są w stanie poznać przyczynę (na przykład badanie rentgenowskie może ujawnić nieprawidłową budowę dolnego zwieracza przełyku). Badania mają również na celu wykazanie, jakie postępy poczyniła choroba i czy konieczna jest operacja w celu usunięcia patologicznych zmian w przełyku. Bywa, że konieczne jest również leczenie nowotworu przełyku, powstałego na skutek długotrwałego stanu zapalnego.

Objawy choroby refluksowej

Jeśli objawy choroby refluksowej, takie jak cofanie się treści pokarmowej czy ból przełyku, jednak się pojawią, należy udać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę. Zdarza się bowiem, że objawy wskazują na to schorzenie, tymczasem może to być tylko pozorne podobieństwo. Zdarza się, że jedynym objawem choroby jest próchnica (kwas żołądkowy działając bezpośrednio osłabia zęby) lub częste zapalenia górnych dróg oddechowych lub uszu (działanie oparów kwasu żołądkowego). Dlatego lepiej nie leczyć się na własną rękę. To, co można zrobić samodzielnie w przypadku choroby refluksowej, to obserwowanie, które pokarmy zwiększają dolegliwości. Chociaż lekarz może dać gotową listę produktów, które według badań zwiększają dolegliwości, to jednak według specjalistów każdy chory może na dany pokarm reagować inaczej. Ściśle zakazane są jedynie ostre przyprawy oraz produkty zawierające kofeinę – nie tylko kawa, ale również czekolada i napoje energetyczne. Bezwzględnie należy odstawić papierosy i alkohol.

Samodzielnie można również poprawić swoje bezpieczeństwo w nocy. Jak wiadomo zdarza się, iż treść żołądkowa cofa się w czasie nocnego wypoczynku, co może doprowadzić nawet do uduszenia się. By temu zapobiec, zaleca się spanie w takiej pozycji, by głowa i klatka piersiowa znajdowała się wyżej – niekiedy poleca się nawet pozycję półsiedzącą. Warto również dbać o to, by nie spożywać kolacji zaraz przed położeniem się spać. Zachowanie odstępu czasowego gwarantuje, że jedzenie zostanie strawione i nie będzie mogło się już cofnąć.

Sprawdź więcej tutaj – http://poradnikrefluksowy.pl/

5 (100%) 3 Głosów

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

76 + = 77