Biegunka przewlekła u dzieci

Biegunka to dolegliwość, która dotyka każde dziecko co najmniej raz w okresie przedszkolnym i szkolnym. Problemy z nadmiernym wypróżnianiem się trwają zazwyczaj około kilku dni. Obok zwykłej odmiany biegunki, u dzieci może występować jednak także biegunka przewlekła.

Kiedy mamy do czynienia z przewlekłą odmianą biegunki? Jest to biegunka u dziecka, która utrzymuje się przez okres ponad 2 tygodni i pomimo zastosowania całego szeregu metod leczenia, nie ustępuje.

Jak się objawia biegunka przewlekła u dziecka?

Objawy przewlekłej biegunki u dziecka często nie różnią się od tych związanej ze zwykłą biegunką. Osoba cierpiąca na taką biegunkę oddaje bardzo dużą liczbę stolców w trakcie jednej doby (często jest to kilkanaście stolców). Są to stolce o charakterystycznej, wodnistej konsystencji lub o konsystencji papki. W odróżnieniu od zwykłej biegunki, zdecydowanie częściej występuje w nich jednak krew i śluz. Wynika to z faktu długotrwale utrzymującego się podrażnienia odbytnicy, która nie jest przyzwyczajona do tak częstej pracy.

Jakie są przyczyny biegunki przewlekłej u dziecka?

Przyczyny biegunki przewlekłej u dziecka mogą być różne, zdecydowanie najczęściej jednak wynika ona ze spożycia przez dziecko składnika, który nie jest tolerowany przez jego organizm. Zwykle jest to laktoza lub fruktoza. Mowa jest wówczas o biegunce osmotycznej. Inną przyczyną biegunki przewlekłej mogą być ponadto wrodzone defekty układu pokarmowego i zaburzenia autoimmunologiczne (biegunka sekrencyjna), ale również nadczynność tarczycy czy zespół jelita nadwrażliwego.

Diagnoza przewlekłej biegunki u dziecka

Przewlekła biegunka u dziecka może zostać zdiagnozowana za pomocą kilku zasadniczych metod. Oprócz wywiadu z dzieckiem i rodzicami, stosuje się przede wszystkim badanie kału pod kątem stężenia elektrolitów, jego osmolarności, zawartości tłuszczu oraz elastazy. Inne metody wykrywania przewlekłej biegunki obejmują jednak także badania krwi pod kątem obecności w niej przeciwciał EmA i tTG, badania oddechu (które pozwalają na wykrycie nietolerancji organizmu na laktozę lub fruktozę) oraz biopsję i ocenę stanu jelita grubego za pomocą endoskopu w przypadku istnienia podejrzenia, że przewlekła biegunka może być związana z występowaniem przewlekłego schorzenia, obejmującego układ pokarmowy.

Leczenie biegunki przewlekłej u dziecka

Przewlekłą biegunkę u dziecka można w większości przypadków skutecznie wyleczyć, jednakże trzeba zawsze uzbroić się w cierpliwość. Leczenie biegunki przewlekłej jest uzależnione przede wszystkim od przyczyny jej wystąpienia i tak w przypadku gdy taką przyczyną jest nietolerancja laktozy lub fruktozy, konieczne jest odstawienie w jak największej mierze produktów mlecznych lub soków i owoców. Należy więc zwrócić uwagę na to co dziecko je i pije.

W przypadku biegunki sekrencyjnej zalecane jest z kolei stosowanie specjalnych mieszanek elektrolitów, które uzupełniają ich braki u dziecka, natomiast w pozostałych przypadkach pomoc może przynieść stosowanie probiotyków.

5 (100%) 2 Głosów
2 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 64 = 65