Badanie HPV – test

Wirus HPV należy do najbardziej popularnych i najbardziej niebezpiecznych w swoich skutkach wirusów, wywołujących choroby weneryczne układu moczowo-płciowego. Zakażenie to nie zawsze daje objawy i może trwać w organizmie nawet do końca życia zakażonej osoby.

Ciężko zatem ustalić, jaka osoba jest nim tak naprawdę zarażona. Zazwyczaj na skórze pojawiają się drobne grudki i kalafiorowate twory, najczęściej w okolicy odbytu, na mosznie, jądrach i wargach sromowych.

Podobne wykwity nie dają żadnych dolegliwości, jednak z czasem mogą się one rozprzestrzeniać i powiększać, co znacznie utrudnia współżycie. Nieleczona choroba, jaka rozwija się pod wpływem tego wirusa, zwykle ma poważne konsekwencje zdrowotne i może negatywnie wpłynąć zwłaszcza na funkcjonowanie rozwijającego się w brzuchu matki dziecka. Dlatego też przy zauważeniu niepokojących objawów, należy udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania.

Diagnostyka laboratoryjna zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (inaczej wirusem HPV) obejmuje kilka metod. Do głównych zalicza się badanie histopatologiczne wyciętego fragmentu materiału, kolposkopię, wulwoskopię, peniskopię oraz badanie cytologiczne. Zwykle na podstawie tych badań da się ustalić, co jest przyczyną występowania podobnych zmian na skórze. Lecz najbardziej skuteczną metodą są testy prowadzone w obrębie materiału genetycznego, które pozwalają wykryć nawet minimalną ilość komórek wirusa, jakie wywołują niekorzystne zmiany. Materiał potrzebny do wykonania podobnego badania pobiera się z okolic, które najbardziej są narażone na oddziaływanie podobnych wirusów, tj. z napletka, warg sromowych, z żołędzia, z pochwy, z szyjki macicy, a także z okolic odbytu.

W przypadku, gdy w obrębie gardła i jamy ustnej pojawią się niepokojące zmiany też powinno się pobrać wymaz i dołączyć do materiałów, jakie będą dostarczone do dalszej analizy laboratoryjnej. Warto wcześniej wykryć obecność wirusa HPV, aby we właściwy sposób móc zapobiec rozwojowi choroby i uchronić się przed dalszymi daleko idącymi konsekwencjami, jakie poważnie mogą zagrozić naszemu prawidłowemu stanowi zdrowia.

5 (100%) 1 Głosów
2 komentarze

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

91 − 90 =