Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym z grupy polisacharydów, czyli cukrów złożonych, naturalnie produkowanym w organizmie. Ciekawym faktem jest, iż budowa tego związku chemicznego jest identyczna u ssaków jak i u bakterii. Funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie pokładów wody znajdujących się w skórze właściwej. U osób młodych koncentracja wody jest skuteczniejsza, gdyż jest jej więcej niż u osób starszych. Z wiekiem nasza powłoka starzeje się, co skutkuje zmniejszeniem ilości kwasu hialuronowego, a w konsekwencji powstawaniem zmarszczek. W celu zahamowania wiotczenia skóry i uzupełnienia brakującego składnika stosuje się wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

W medycynie estetycznej wykorzystuje się kwas hialuronowy na zmarszczki jako mniej inwazyjny odpowiednik operacji plastycznych. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym powoduje odmłodzenie skóry, zmniejszenie zagłębienia zmarszczek, redukcję blizn. Stosuje się go najczęściej w okolicach twarzy, a mianowicie w obszarach czoła, ust, nosa, ale także na dłoniach czy skórze głowy. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym ma na celu odmłodzenie, uelastycznienie i dodanie blasku skórze. Sprawdź także https://clinicacosmetologica.pl/zabieg/kwas-hialuronowy/

Dolina łez – czym jest i jak się jej pozbyć?

Jak wcześniej zostało wspomniane, skóra z czasem się starzeje. Pod tym stwierdzeniem kryje się fakt, iż w skórze zaczyna brakować kolagenu, czyli naturalnego szkieletu naszej skóry. W konsekwencji skóra staje się wiotka i traci na elastyczności. Dodatkowo z biegiem czasu, w głębszych warstwach skóry zanikają mięśnie w okolicach oczu oraz policzków. W wyniku tych działań dochodzi do zapadnięcia się skóry w oczodołach, biegnące na wskroś policzka tworząc obszar nazwany doliną łez. Linia przebiegająca od wewnętrznego kącika oka do policzka stanowi naturalną drogę płynących łez.

Do redukcji owych zmarszczek stosuje się wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym. Zabiegu dokonuje lekarz, który wykonuje ostrzyknięcie obszarów, na których pojawiły się zmiany, dotyczy to głównie miejsca gdzie powstała linia tworząca dolinę łez. W celu wprowadzenie kwasu należy wstrzyknąć od 0,2 do 0,5 ml preparatu na każdą stronę twarzy. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego na około 30 minut przed zabiegiem. Po wprowadzeniu kwasu lekarz dokonuje manualnego masażu skóry w celu równomiernego rozprowadzenia substancji pod skórą.

Przed zabiegiem mającym na celu wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym należy pamiętać, aby powstrzymać się od przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi. Natomiast w dniu zabiegu należy unikać dużych skoków temperatur a także zrezygnować z aktywności fizycznej.

Po dokonanym ostrzykiwaniu należy pamiętać o zaleceniach lekarza, którymi mogą być: polecenie schładzania miejsca zabiegu w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zasinień i zaczerwienień, zrezygnowanie z działań narażających skórę na wahania temperatur oraz z aktywności fizycznej, należycie utrzymane warunki higieniczne obszaru zabiegu, przez 12h nie stosować makijażu.
Warto przestrzegać poleceń lekarza, ponieważ prawidłowo przeprowadzony zabieg oraz okres rekonwalescencji skóry zapewnia oczekiwane skutki.  Bezpośrednio po zabiegu widoczne są mniejsze bruzdy wywołane przez zmarszczki, znacznie pomniejszony obszar cieni pod oczami, a po pewnym czasie zauważa się lepsze skutki ze względu na to, iż kwas hialuronowy usprawnia wiązanie wody w skórze.

Bruzdy nosowo-wargowe a kwas hialuronowy

Bruzdy nosowo-wargowe powstają w analogiczny sposób jak zmarszczki w okolicy oczu i policzków, poprzez zwiotczenie podstawowych budulców skóry. Owa bruzda powstaje w prostej linii od skrzydełek nosa po kąciki ust, tworząc opadającą skórę. Zabiegiem niwelującym jest wypełnianie bruzd nosowo wargowych kwasem hialuronowym. Istotnym krokiem jest wstrzyknięcie kwasu bezpośrednio w miejscu, gdzie pojawia się linia tworząca zmarszczkę. Ilość wprowadzanego preparatu pod skórę zależy od głębokości linii marszczki, natomiast mieści się ona w granicach od 0,5 do 1,5 ml na każdą stronę twarzy. Identycznym działaniem, jak w przypadku doliny łez, bezpośrednio po zabiegu musi wykazać się lekarz, a mianowicie należy rozmasować obszar ostrzykiwania w celu dokładnego rozmieszczenia kwasu.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym w okolicach ust i nosa daje natychmiastowe efekty natomiast, tak jak w przypadku doliny łez, na ostateczne efekty należy poczekać do ok. 4 tygodni kiedy kwas HA zwiąże wodę w skórze oraz nabierze objętości. Ważne jest, aby na kilka dni przed zabiegiem mającym na celu wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym nie przyjmować leków przeciwkrzepliwych oraz aspiryny. Natomiast po wprowadzeniu kwasu należy unikać nagłej i dużej zmiany temperatur, gdyż może to wpłynąć na strukturę utworzoną w skutek wprowadzenia preparatu pod skórę.

Do zabiegu stosującego wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym kwalifikują się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Zdecydowana większością są jednak kobiety w wieku powyżej 30 lat, czyli w okresie gdy w skórze zaczyna brakować kolagenu. Nie należy stosować tego rodzaju wypełnienia u osób poniżej 18 roku życia oraz w sytuacji gdy taka potrzeba nie zachodzi. Niezbędne jest skontaktowanie się z lekarzem lub dermatologiem, aby ustalić celowość takiego zabiegu, pod żadnym pozorem nie wolno podejmować samodzielnej decyzji w tym zakresie.

5 (100%) 37 Głosów

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − 8 =